Wystawa studentów Pracowni Litografii

4.12.2013 godz. 17.00 DOM SŁÓW ul. Żmigród 1

WYSTAWA LITOGRAFII W DOMU SŁÓW

Litografia jest techniką druku płaskiego wykonywaną na kamieniu. Została odkryta przez Alojzego Senefeldera w 1798 roku w Monachium.
W późniejszym czasie zainicjowała powstanie druku offsetowego.
Jednak ze względu na trudności technologiczne oraz specyficzne wymagania  sprzętowe (prasa litograficzna, kamienie) litografia stała się zapomnianą i mało popularną techniką graficzną.
Ten właśnie fakt nakłonił nas do zorganizowania wystawy litografii. Celem prezentacji jest  przybliżenie widzom  historii druku płaskiego oraz zaprezentowanie walorów artystycznych  jakie daje litografia.
Prace zostały wykonane przez studentów Pracowni Litografii Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.
Na wystawie zostanie pokazanych około 40 litografii wykonanych różnymi narzędziami rysunkowymi, w różnej konwencji artystycznej – od kolorowych, abstrakcyjnych kompozycji do realistycznych rysunków wykonanych w technice kredki litograficznej.
W trakcie wernisażu zaprezentowana zostanie nowa pracownia litograficzna, w której odbywać się będą warsztaty druku z kamienia.
Organizatorem wystawy jest Jolanta Gmur – absolwentka Wydziału Artystycznego oraz dyplomantka Pracowni Litografii.
Wystawa powstała dzięki uprzejmości pracowników naukowych Pracowni Litografii oraz  archiwum Wydziału Artystycznego.
Wernisaż wystawy odbędzie się 4. grudnia 2013 roku  o godzinie 17:00 w Domu Słów przy ulicy Żmigród 1. Wystawa potrwa do końca grudnia.

Jolanta Gmur
lublin.lithography@gmail.com
facebook/LublinLithography

    Aktualności

    Data dodania
    28 listopada 2013