Wystawa prac malarskich i rysunków Grupy Artystycznej "1/14" w Galerii TPSP "Przy Bramie"

Kolejna wystawa w Galerii TPSP "Przy Bramie" ul. Grodzka 34/36 w Lublinie odbędzie się w terminie od 28.01 do 16.02.2022 r. Będzie to wystawa prac malarskich i rysunków Grupy Artystycznej "1/14"

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 29 stycznia (sobota) o godz. 17-tej 

 „1/14” to grupa twórców z całej Polski, których połączyły studia podyplomowe. Malarstwo na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Dlaczego „1/14”? Ponieważ tę jedną grupę tworzy czternaście indywidualności, wyrażających się na swój własny sposób, używających wielości technik malarskich, skupiających się na różnorakich tematach. Jest jednak coś co ich łączy – to wspólna pasja, chęć samopoznania, artystycznego poszukiwania a przede wszystkim miłość do sztuki.

 Grupa „1/14”: Grażyna Braun, Agata Dutkiewicz, Renata Gorączko, Małgorzata Gorzel, Małgorzata Hodara, Piotr Krukowski, Marek Olędzki, Natalia Przesmycka, Ewelina Ramotowska, Dorota Sadowa, Teresa Stasiak, Agnieszka Szady, Wanda Szawuła, Ewelina Ura-Kamińska.

 „Wystawa w Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie to prezentacja twórczości czternastu osób, które poznały się i zaprzyjaźniły podczas studiów podyplomowych z malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Otwarta idea tych studiów uwzględniała różny stopień „wtajemniczenia” słuchaczy, mając na celu zarówno inicjację własnej twórczości, powrót do niej, czy też jej doskonalenia. Co powodowało ich decyzjami? Najogólniej można odpowiedzieć: świadomość, że czegoś do pełni ich życia brakuje lub jest za mało. Po prostu poszukiwanie sensu. Znaleźli go w sztuce, znaleźli w przyjaźni, a to wyzwoliło pasję i energię do działania. Dało radość i poczucie sensu tworzenia. Zaowocowało wiarą w swoje możliwości i otworzyło na współpracę. Bo taka jest sztuka oparta na tradycyjnych wartościach naszej cywilizacji – prawdzie, dobru, pięknie. Jest ostoją wolności i progresywnie zmienia człowieka. Dziś, w dobie nasilonego usuwania z centrum i przeobrażania współczesnego człowieka przez różne ideologie, takie rozumienie sztuki to wielka misja, ba, nawet walka. Niewątpliwie, uczestnicy wystawy są jej orędownikami”. 

Krzysztof Bartnik

Zapraszamy serdecznie!

 

    Aktualności

    Autor
    Julia Maj
    Data dodania
    27 stycznia 2022