Wydział Historii i Archeologii

Szanowni Państwo,

poniżej znajduje się program Drzwi Otwartych UMCS 2022 na Wydziale Historii i Archeologii. Dokument dostępny jest do pobrania w formacie PDF oraz DOC.

Uprzejmie informujemy, że ze względu na aktualną sytuację epidemiczną na poszczególne wydarzenia obowiązują limity miejsc. Zainteresowanych konkretnym tematem, prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego dostępnego bezpośrednio pod programem wydziałowym.

 

 

 

„Co odkrywają archeolodzy? Podróże w czasie” – wystawa, na której zaprezentowane zostaną najciekawsze zbiory przechowywane w magazynach Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie. W trakcie wystawy będzie można obejrzeć pochodzące z Afryki narzędzia kamienne, wykonane przez osobniki z gatunku homo erectus. Zaprezentujemy również odkryte na Lubelszczyźnie narzędzia wykonane przez neandertalczyka! W planach mamy również pokaz pradziejowej oraz wczesnośredniowiecznej ceramiki, a także ozdób wykonanych z brązu i żelaza.

Archeologia – zawód z przyszłością = pasja x wiedza2 - ciekawe spotkanie, w ramach którego dowiecie się jak wygląda praca archeologa od "podszewki", czyli od momentu wbicia pierwszej łopaty, poprzez opracowanie zabytków, aż do uzyskania efektu końcowego – czyli publikacji. Przez prezentację przeprowadzą Was nasi Studenci, którzy w ciekawy sposób opowiedzą wam o każdym z etapów prac! Uzyskacie również odpowiedź – jak się studiuje archeologię, gdzie prowadzone są badania wykopaliskowe i jak należy się do nich przygotować oraz co odkopują archeolodzy… poza Troją!

Rozmowy o archeologii - spotkanie on-line obejmie program dydaktyczny, czyli przedmioty, zajęcia, egzaminy, ale też najciekawsze badania archeologiczne.

Rozmowa o archiwistyce - naucz się zarządzać informacją elektroniczną i tradycyjną w nowoczesnej organizacji. Postępowanie z dokumentami, bazami danych, komunikacja elektroniczna, praca zdalna stanowią znaczną część obowiązków współczesnego pracownika. Dokumenty są niezbędnym elementem każdego rodzaju zarządzania, jak również ważnym instrumentem wykonywania władzy. 

Zwiedzanie Wydziału Historii i Archeologii w formie szlaku questing’owego - zapraszamy do nietypowego zwiedzania Wydziału Historii i Archeologii. Przy ważniejszych miejscach w budynku rozmieściliśmy kody QR, które łączą się w szlak questingowy. Każdy z kodów zawiera informacje pozwalające na znalezienie kolejnego. Czy zdołasz odnaleźć je wszyskie i zdobędziesz nagrodę?

Rozmowy o historii - jak się rozumie i uprawia historię jako formę tworzenia wiedzy, obecnej w naszej kulturze od przeszło 25 wieków. Zwrócimy w tym kontekście uwagę na archiwistykę – dyscyplinę wywodzącą się z historii, a w ostatnich czasach zmieniającą się dynamicznie dzięki nowym technologiom i nowym mediom. W odniesieniu do społecznych funkcji historii rozważymy również kwestię: po co współczesnym pokoleniom historia i jak jej uczyć.

Porwanie Stanisława Augusta Poniatowskiego - konkurs historyczny - ktoś planuje porwać króla Stanisława Augusta Poniatowskiego! Musimy to zbadać. Liczymy na twoją wiedzę, spryt i umiejętność logicznego myślenia. Weź udział w nietypowym konkursie historycznym i odkryj co się stało w listopadzie 1771 r.

 

Zapisy na Drzwi Otwarte 2022 - Wydział Historii i Archeologii

Organizator Drzwi Otwartych UMCS 2022 informuje, że ze względu na aktualną sytuację epidemiczną na poszczególne wydarzenia obowiązują limity miejsc. W przypadku zainteresowania konkretnym tematem, prosimy o podanie liczby uczestników przy tytule wydarzenia na formularzu zgłoszeniowym.

Przekroczony termin zapisu na wydarzenie.