Z Lublina do Buriacji

Spotkanie Studenckiego Koła Naukowego Rusycystów – „Magiczna Buriacja i Święte Jezioro”

W dn. 17 marca br. w Instytucie Filologii Słowiańskiej odbyło się spotkanie z p. Katarzyną Dmitruk, absolwentką filologii rosyjskiej i kulturoznawstwa na UMCS, podróżniczką. Pani Katarzyna Dmitruk w roku akademickim 2014/2015 pracowała jako lektor języka polskiego w Ułan Ude w Rosji. Organizatorem spotkania było Koło Naukowe Rusycystów, które od tego roku działa pod kierunkiem dr Ewy Białek. Spotkanie nosiło barwny tytuł – „Magiczna Buriacja i Święte Jezioro”, poświęcone było przyrodzie, tradycjom tego regionu oraz Bajkałowi, zwanemu także Morzem Syberii. Studenci filologii rosyjskiej, lingwistyki oraz inni goście (m.in. p. Joanna Matryba, także absolwentka naszej Uczelni) wysłuchali niezwykle ciekawych opowieści o życiu w tym odległym zakątku Rosji, wciąż żywych wśród Buriatów tradycjach szamanizmu, buddyzmie i regionalnych potrawach. Można było zapoznać się z wieloma egzotycznymi nazwami, takimi jak dacan (świątynia buddyjska), barisa (miejsce składania ofiar duchom np. w postaci ryżu, cukierków, a nawet … alkoholu, wyróżniającym elementem takiego miejsca są drzewa ozdobione kolorowymi szarfami, tzw. chadakami), pozy, buzy (pierożki z mięsnym farszem przygotowane na parze), bowy (à la polskie faworki, podawane z mlekiem skondensowanym) i in. Opowieściom towarzyszyło oglądanie prezentacji z fotografiami z wojaży i słuchanie buriackiej muzyki, była także degustacja pysznych herbat, przywiezionych przez naszego gościa z Rosji. Po zakończeniu pokazu slajdów Monika Borys, przewodnicząca Koło Rusycystów, w imieniu wszystkich obecnych wręczyła p. Dmitruk pamiątkowy dyplom z podziękowaniami za przygotowanie i wygłoszenie prezentacji. Spotkanie było dobrą okazją do poszerzenia wiedzy o Rosji, jej kulturowym i geograficznym zróżnicowaniu. Wszyscy wyrazili zainteresowanie kontynuacją takich spotkań na temat podróży po Rosji, pozwalających bliżej poznać ten olbrzymi kraj i zarazem zachęcających studentów do pilnego uczenia się języka rosyjskiego oraz samych eskapad za wschodnią granicę. Podczas spotkania p. Katarzyna Dmitruk w imieniu strony buriackiej przekazała dyplom dla dr Ewy Białek z podziękowaniami za współpracę i pomoc podczas organizacji Międzynarodowego Konkursu Tłumaczeniowego Lublin-Kiszyniów-Ułan Ude oraz za pracę jurora. W konkursie wzięli udział studenci kierunków filologicznych oraz słuchacze kursów języka polskiego z dwóch miast – Kiszyniowa (Mołdawia) i Ułan Ude. Honorowy patronat nad tym integrującym trzy uczelnie wydarzeniem objął Konsulat Generalny RP w Irkucku. Dyplomy, także dla drugiego jurora z Moskwy, pokonały trasę ok. 7000 kilometrów, bo tyle mniej więcej dzieli Polskę i Buriację.

P.S. Buriaci wierzą, że należy chodzić po lewej lub prawej stronie drogi, nie środkiem – środkiem bowiem chadzają bogowie…

[tekst i foto: E. Białek]

22 marca 2016