Warsztaty języka rosyjskiego

„Język rosyjski na wesoło” w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej

23 kwietnia 2016 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej w ramach Dnia Otwartego Szkoły odbyły się warsztaty dla uczniów szkół gimnazjalnych z cyklu „Język rosyjski na wesoło” przygotowane przez przedstawicieli Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie. Instytut reprezentowały: magister Dorota Głuszak oraz  Ilona Żelechowska i Katarzyna Król – studentki 1 roku rusycystyki 2 stopnia.
Studentki umiejętnie zachęcały uczniów do podjęcia wyzwania w „językowym łamaniu języka”, zaprezentowały ciekawostki dotyczące akcentu rosyjskiego, przedstawiły uczniom „fałszywych przyjaciół tłumacza”. Przy okazji było dużo śmiechu, gdy okazywało się, że identycznie brzmiące w obu językach wyrazy, znaczą często zupełnie coś innego.
W programie warsztatów znalazły się ponadto kalambury oraz krótki quiz „Rosja – kraj i ludzie”. Podczas 45 minutowych warsztatów gimnazjaliści chętnie wykonywali zadania, rozwiązywali rebusy i brali udział w zabawach językowych przygotowanych dla nich przez studentki oraz Panią Doktor Katarzynę Oszust-Polak.
O niezwykły klimat tego wyjątkowego dnia zadbali uczniowie i nauczyciele Liceum w Białej Podlaskiej. O wyjątkowy wystrój sali zadbali uczniowie z klasy I d (plastycznej). Prezentowaniem, zachęcaniem do nauki języka rosyjskiego oraz przeprowadzeniem konkursu wiedzy o Rosji zajęli się uczniowie z klasy II c (muzycznej), uczniowie z klasy I c (muzycznej) umilili czas gimnazjalistom śpiewając piosenki rosyjskie oraz brawurowo tańcząc kazaczoka, zaś o smakołyki dla odwiedzających szkołę zadbali uczniowie z klas II b (językowej) i II d (plastycznej), którzy przygotowali mnóstwo ciast i sałatek.

Serdeczne podziękowania składamy Dyrekcji i Pracownikom IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej, w szczególności Paniom Rusycystkom Urszuli Remiszewskiej i Elżbiecie Kasztelan za zaproszenie, miłą atmosferę oraz pomoc w trakcie prowadzenia warsztatów.
Słowa podziękowania za wsparcie w przygotowaniu przedsięwzięcia kierujemy również do Dyrekcji i Pracowników Centrum Promocji UMCS.

[tekst: Urszula Remiszewska, Elżbieta Kasztelan, Katarzyna Król, Ilona Żelechowska, Katarzyna Oszust-Polak]

4 maja 2016