Studenci z Mińska w Lublinie

W ramach wakacyjnego stażu języka i kultury polskiej gościliśmy w Instytucie Filologii Słowiańskiej UMCS grupę studentów polonistów z Państwowego Uniwersytetu Białoruskiego.

Staż odbywał się w terminie 4 - 24 września 2016 roku na podstawie umowy partnerskiej UMCS z BUP w Mińsku. Grupa składała się z dziesięciu osób i ich opiekunki - doktorantki BUP mgr Nadziei Kachnowicz. Z ramienia UMCS opiekę nad grupą sprawował dr Jadwiga Kozłowska-Doda. W trakcie stażu realizowany jest program zajęć dydaktycznych, na który się składają następujące przedmioty: Wybrane zagadnienia z gramatyki opisowej współczesnego języka polskiego, Kultura języka polskiego na tle systemów języków słowiańskich, Praktyczna nauka języka polskiego, Wybrane zagadnienia z literatury polskiej w kontekście literatury powszechnej, Kultura Polski, Wiedza o współczesnej Polsce na tle przemian w świecie. Po zajęciach uczestnicy kursu zwiedzają nasze urocze miasto i region. Program kulturalny rozpoczęła wycieczka po Lublinie. Podziwialiśmy XV-wieczne freski w stylu wschodnim pędzla mistrza Andrzeja w Kaplicy Św. Trójcy na Zamku Lubelskim, przespacerowaliśmy się wąskimi uliczkami starówki, przeszliśmy trasa podziemną oraz wysłuchaliśmy legend związanych z miastem Lublin.
Wyjazd do Kazimierza nad Wisłą odbywał się w letniej aurze, ale to nie przeszkodziło nam w wejściu na Górę Trzech Krzyży oraz w zwiedzaniu Zespołu Zamkowego, z którego baszty zobaczyliśmy nie tylko przepiękny Kazimierz i Wisłę, ale również Puławy. Zabytkowe miasto wrzało zjeżdżającymi się motocyklistami, świętującymi winiarzami (Święto Winobrania odbywało się na Zamku) oraz muzykami orkiestr dętych i mażoretkami, ściągającymi na IV Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych. Mieliśmy też okazję obejrzeć pokazy lotnicze pod hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem” tuż nad lustrem Wisły.
Dopisała nam przepiękna pogoda także podczas zwiedzania Zamościa – idealnego miasta renesansu. Idąc podziemną trasą turystyczną, zobaczyliśmy dobrze zachowany nadszaniec oraz zrewaloryzowany bastion, rzadki zabytek architektury militarnej.
W programie kulturalnym kursu wakacyjnego znalazło się również wspólne wyjście do kina, obejrzeliśmy film Antoniego Krauzego „Smoleńsk”.
W ramach III edycji Festiwalu Muz Słowiańskich wybraliśmy się na koncert kameralny, w którym zagrali: najbardziej podziwiany na świecie polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Radiowego ARD w Monachium w 1964 roku), lubelski organista, pianista i klawesynista Robert Grudzień oraz Georgij Agratina (kompozytor, dyrygent, wirtuoz gry na cymbałach koncertowych i fletni Pana) – na fletni Pana. W programie koncertu znalazły się dzieła znanych twórców, w tym Vivaldiego, Wieniawskiego i Dvořáka. Poza tym artyści wykonali utwory własnego autorstwa.
Poruszające, mrożące krew w żyłach, było zwiedzanie Muzeum na Majdanku.
Program kulturalny zamykał spacer po skansenie z uroczą Panią Przewodnik o pięknym imieniu Ulesława, która opowiadała o wystroju chałup wiejskich w XVIII-XIX ww., o tajemnicach loków i ondulacji w czasie II Rzeczypospolitej oraz o tym, gdzie 16-osobowa rodzina może się położyć do snu w izbie z dwoma łóżkami, tłumaczyła, dlaczego do lodów w czasach przedwojennych wykorzystywano malutkie pucharki i dlaczego garncarz dla swojego syna szukał za żonę córki garncarza. Amatorki zwierząt mogły podziwiać puchate króliki, wygłaskać konie, kucyki i małe koźlątka.
Mamy nadzieję, że tak nauka, jak i zajęcia pozadydaktyczne sprawiły naszym gościom dużo radości i przyniosły wiele korzyści, a pobyt w Lublinie pozostawi wyłącznie miłe wspomnienia.

[tekst i foto: J Kozłowska-Doda]

23 września 2016