Studenci Instytutu w Moskwie

W dniach 1-5 listopada 2016 r. na zaproszenie Fundacji „Russkij Mir”, studenci naszego Instytutu uczestniczyli w Forum Młodzieżowym „Pokoleniye Mira” w Moskwie.

Wydarzenie to towarzyszyło X Kongresowi „Rosyjskiego Świata”, organizowanemu przez w/w Fundację, który co roku gromadzi setki działaczy nauki, kultury oraz miłośników języka rosyjskiego z całego świata. Forum odbywało się w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej oraz w budynkach Administracji Miasta Moskwa na Nowym Arbacie.
Podczas prac Forum studenci mogli uczestniczyć w różnego rodzaju panelach dyskusyjnych, warsztatach, okrągłych stołach itd., w których mieli możliwość wypowiedzieć się na wybrane przez siebie tematy oraz wymienić się doświadczeniami z innymi młodymi rusycystami z całego świata. Tematami okrągłych stołów były: Nauka języka rosyjskiego w poszczególnych krajach, udział młodzieży w międzynarodowej akcji „Nieśmiertelny pułk” i Dzień z życia młodego dziennikarza.
Jednym z ważniejszych wydarzeń Forum było powołanie Stowarzyszenia Młodzieży Świata – organizacji, która z ramienia Fundacji „Russkij Mir” będzie zajmować się sprawami młodzieży oraz organizacją dorocznych festiwali studentów. Pomysł stworzenia takiej organizacji zrodził się właśnie na ostatnim V Europejskim Festiwalu Studentów Rusycystów w Warnie we wrześniu br.

Po kilku wyczerpujących dniach przyszedł czas na zwiedzanie Moskwy. Obowiązkowy punkt programu – Plac Czerwony z Soborem Wasyla Błogosławionego i Kreml Moskiewski, a także Galeria Tretiakowska, Biblioteka Państwowa im. W. Lenina, Sobór Chrystusa Zbawiciela i oczywiście... księgarnie i sklepy z pamiątkami. Jak się okazało, poruszanie się moskiewskim metrem wcale nie jest taką trudną sprawą.
Moskwa przywitała nas mrozem i śniegiem, zachwyciła swoim klimatem, ale również… powaliła na kolana swoimi cenami Mrugnięcie. Ten wyjazd pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

[tekst i foto: Natalia Żuk i Łukasz Kieliszek Studenci Rusycystyki II roku 2 stopnia]

14 listopada 2016