Konkurs piosenki rosyjskiej w Wisznicach

II Regionalny Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Gimnazjum nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach

23 kwietnia 2016 r. w Gimnazjum nr 1 im. K. K. Baczyńskiego Wisznicach odbył się II Regionalny Konkurs Piosenki Rosyjskiej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych połączony z warsztatami językowymi dla uczniów i nauczycieli.

Wśród wielu zaproszonych gości znaleźli się pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studentki Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie: Prof. dr hab. Feliks Czyżewski, dr Katarzyna Oszust-Polak oraz Panie: Natalia Żuk i Iga Kosiarska – studentki 1 roku rusycystyki 2 stopnia. Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS był jednym z patronów konkursu.
Ten wyjątkowy dzień w wisznickim gimnazjum okazał się wspaniałym świętem muzyki rosyjskiej.
Punktualnie o godz. 9.30 rozpoczęły się prezentacje wokalne 20 uczestników Konkursu ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Chotyłowa, Włodawy, Kodnia, Tucznej, Terespola, Jabłonia, Dębowej Kłody, Hanny, Woli Uhruskiej oraz Wisznic.
W repertuarze młodych artystów znalazły się piosenki i ballady z gatunku, pop, rock, disco oraz folk.
Zmagania uczniów oceniało jury w składzie: Pani Katarzyna Oszust-Polak, Pani Marta Jaroszewicz, Pan Grzegorz Kulicki oraz Pan Jakub Iwanejko.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji muzycznych organizatorzy konkursu zaprosili wykonawców, ich nauczycieli, opiekunów oraz zaproszonych gości do skosztowania pysznej tradycyjnej rosyjskiej zupy mięsnej z dodatkiem aromatycznych przypraw ziołowych – solanki.
Następnie jury udało się na naradę natomiast uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w warsztatach języka rosyjskiego przygotowanych i przeprowadzonych przez studentki Instytutu Filologii Słowiańskiej Panie: Igę Kosiarską i Natalię Żuk przy wsparciu metodycznym Pani Doktor Katarzyny Oszust-Polak.
Na uczniów i ich nauczycieli czekały liczne atrakcje: gry i zabawy językowe, wierszowanki-rymowanki, tropienie fałszywych przyjaciół tłumacza oraz zabawa obrazkowa z wykorzystaniem rosyjskiej wersji popularnego wiersza Jana Brzechwy „Okulary”, w którym to wierszu rosyjski tytułowy bohater jest szukającą okularów… kobietą.

Po warsztatach uczestnicy i zebrani goście ponownie zgromadzili się w auli szkoły, gdzie jury ogłosiło werdykt.

Laureatami konkursu zostały:

Kategoria szkoła podstawowa
1. Nina Krzemińska - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej we Włodawie
2. Martyna Oleniak - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej we Włodawie
3. Małgorzata Zagajska - Szkoła Podstawowa im. Tadeusz Kościuszki w Chotyłowie

Kategoria gimnazjum
1. ex aequo
Monika Izdebska -Zespół Szkół Samorządowych w Dębowej Kłodzie
Karolina Cegłowska - Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Wisznicach
2. Natalia Marczuk - Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszko w Tucznej
3. Aleksandra Konieczna- Zespół Szkół w Woli Uhruskiej

Wyróżnienia:
Weronika Kłosowska - Zespół Placówek Oświatowych - Gimnazjum im. Jana Sapiehy w Kodniu
Sylwia Hasiewicz - Zespół Placówek Oświatowych - Gimnazjum im. Jana Sapiehy w Kodniu
Kinga Linkiewicz - Publiczne Gimnazjum nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Wisznicach

Koordynatorem przedsięwzięcia z ramienia szkoły była Pani Sylwia Szpruch-Koprianiuk – nauczyciel języka rosyjskiego.

Serdeczne podziękowania składamy Dyrekcji i Pracownikom Gimnazjum nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach za zaproszenie oraz wspaniałą atmosferę. Słowa podziękowania za wsparcie w przygotowaniu przedsięwzięcia kierujemy również do Dyrekcji i Pracowników Centrum Promocji UMCS.

[Oprac. Sylwia Szpruch-Koprianiuk, Katarzyna Oszust-Polak]

4 maja 2016