Konkurs Piosenki Rosyjskiej już za nami

V Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych

Tegoroczna edycja odbyła się 9 czerwca w Sali Widowiskowej ACK UMCS „Chatka Żaka”. Wzięło w niej udział blisko 60 uczestników – uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników z całej Lubelszczyzny (Biłgoraj, Biała Podlaska, Chełm, Grabowiec, Hrubieszów, Kłoczew, Korolówka-Osada, Krzewica, Lipiny Dolne, Lublin, Łęczna, Miączyn, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Piaski, Terespol, Wisznice, Włodawa, Wola Uhruska). Zaproszeni goście oraz widzowie wysłuchali 29 występów solistów, duetów, zespołów, były też tria oraz chór. Przesłuchania trwające łącznie ok. 220 minut odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych podzielonych na bloki gatunkowe. Wśród piosenek zakwalifikowanych do Konkursu finałowego znalazły się utwory należące do różnych gatunków muzycznych – licealiści inspirowali się poezją śpiewaną, filmem i muzyką ludową, sięgali też po nastrojowe ballady z różnych gatunków muzycznych oraz lekkie i rytmiczne utwory pop. W drugiej części Konkursu pojawiły się m.in. piosenki dziecięce, estradowe, ballady nawiązujące do wydarzeń historycznych, a także utwory z kultowych filmów radzieckich.
Głównym organizatorem Konkursu jest Instytut Filologii Słowiańskiej. Wieloletnim koordynatorem Konkursu z ramienia Instytutu jest dr Ewa Białek. Od 2012 r. Konkurs współorganizuje także Studenckie Koło Naukowe Rusycystów, w tym roku do grona podmiotów współorganizujących dołączyła Sekcja Wschodniosłowiańska Koła Naukowego Doktorantów WH UMCS. Organizatorów wspierają także studenci lingwistyki stosowanej z różnych lat, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowania do Konkursu oraz jego prowadzenie. Patronat honorowy nad V edycją objęli JM Rektor UMCS, Dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS, Marszałek Województwa Lubelskiego, Lubelski Kurator Oświaty, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie, tegoroczni patroni medialni to Radio Lublin, Telewizja Akademicka TV UMCS. Wydarzenie nagłaśniało także Akademickie Radio Centrum.
Występy uczniów oceniało jury w składzie: dr Edyta Manasterska-Wiącek, mgr Angelika Iwaniuk, dyrygent, instruktor i nauczyciel zajęć muzycznych, prof. dr hab. Witold Kowalczyk, Zakład Literatury i Kultury Rosyjskiej XVIII i XIX wieku, dr Zoja Kuca z Zakładu Lingwistyki Stosowanej, mgr Małgorzata Nakonieczna z Pracowni Glottodydaktyki Języków Słowiańskich oraz mgr Joanna Ćwirko z Zakładu Chóralistyki).
Konkursu uświetnił występ Zespołu Tańca Ludowego UMCS, w którym tańczy także student I roku rusycystyki II stopnia IFS Karol Nocek [...]
[Opr. Ewa Białek, foto: E. Białek, J. Staszewski, K. Szpruch]

Wszystkim laureatom gratulujemy!