Goście z Chin

Studenci z Chin na kursie języka i kultury bułgarskiej

Z początkiem bieżącego roku Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS wzbogacił swoją ofertę dydaktyczną o kurs języka i kultury bułgarskiej przygotowany specjalnie dla studentów z Chin. Sześcioro młodych ludzi z partnerskiego uniwersytetu w chińskiej prowincji Hebei rozpoczęło intensywną naukę w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego Wydziału Humanistycznego. Kurs bułgarystyczny zorganizowano w odpowiedzi na prośbę strony chińskiej w ramach trwającej od roku 2014 współpracy między UMCS a Foreign Studies University w mieście Shijiazhuang. Program obejmuje 540 godzin (realizowanych w ciągu 5 miesięcy), w tym zajęcia z praktycznej nauki języka bułgarskiego oraz naukę o kulturze bułgarskiej.

Studenci chińscy, którzy po raz pierwszy odwiedzają Europę, nie ukrywają, że przyswajanie języka bułgarskiego oraz polskiego, a także odnalezienie się w odmiennej kulturze okazuje się trudniejsze, niż się spodziewali. Jednak bardzo szybko przyzwyczajają się do nowych realiów studiowania i życia studenckiego w Lublinie. Pomagają im w tym wykładowcy bułgaryści, polscy studenci bułgarystyki oraz ich rodacy – studenci z tej samej chińskiej uczelni, którzy przebywają już od października na wymianie w Instytucie Anglistyki UMCS.

2 lutego 2016