Briańsk – małe miasto wielkich emocji…

12 września 2016 roku to początek dziesięciodniowej przygody z Rosją dla 3 studentek rusycystyki: Moniki Borys (III rok I st.), Joanny Teluk (III rok I st.), Wiktorii Staszkiewicz (II rok I st.) oraz 3 studentek lingwistyki stosowanej: Klaudii Jasińskiej, Anny Węgrzyn, Igi Ziembickiej (studentki II roku II st.), a także dla dr Agnieszki Potyrańskiej z Zakładu Lingwistyki Stosowanej (Instytut Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej UMCS), która była opiekunem grupy.

W dniach 12-23 września 2016 r. na podstawie umowy o współpracy akademickiej między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Państwowym Uniwersytetem im. I.G. Pietrowskiego w Briańsku 7-osobowa grupa miała okazję odbyć praktykę językowo-kulturową w Rosji. Dla większości studentek był to pierwszy wyjazd do Rosji i zarazem nagroda za dobre wyniki w nauce oraz aktywność w działalności organizacyjnej.
Kierownik Działu Współpracy z Zagranicą, Pani Jelena Władimirowna Nikołajewa, ciepło przyjęła nas już na dworcu kolejowym, a podczas całego naszego pobytu w Briańsku otaczała troskliwą opieką i dbała, by niczego nam nie zabrakło. Program wydarzeń edukacyjno-kulturalnych został „skrojony na miarę”: przewidywał wycieczki historyczno-krajoznawcze (Katyń i Smoleńsk), zwiedzanie muzeów i miejsc pamięci narodowej (kompleks memorialny ofiar pożarów w miejscowości Chacuń), dworek Aleksego Tołstoja „Кrasnyj Rog”, kompleks memorialny z historycznym sprzętem wojskowym „Partizanskaja Polana”, dworek Fiodora Tiutczewa w Owstugu, Muzeum Krajoznawcze w Briańsku), wykłady (wykład doc. I.N. Nikitiny dotyczący periodyzacji literatury rosyjskiej, wykład dziekana Wydziału Filologicznego I.A. Bikkułowej poświęcony wybitnym malarzom, muzykom, pisarzom i poetom epoki Srebrnego Wieku) oraz spotkania z pracownikami i studentami Uniwersytetu Briańskiego (spotkanie z prorektorem ds. stosunków międzynarodowych T.A. Stepczenko, lekcja języka polskiego dla studentów uczących się naszego języka prowadzona przez polską lektorkę Aleksandrę Rusek). Niezapomnianych wrażeń dostarczyła studentom podróż rosyjskim wagonem typu „plackarta” czy rosyjskim busem zwanym „marszrutką”. Czas wolny spędzali z nami doktoranci Instytutu Historii: Paweł i Kirił, a także studentka historii ucząca się języka polskiego, Nastia. Nie zabrakło wspólnych wyjść do pubów, restauracji, galerii handlowych czy kina, co sprzyjało prowadzeniu burzliwych dyskusji i wymianie poglądów na różne tematy, a dzięki temu stanowiło doskonałą okazję do szlifowania umiejętności językowych.
Udało nam się pojechać także do Moskwy. Niestety, jeden dzień na tak wielkie miasto to niewiele, ale zobaczyłyśmy najważniejsze obiekty stolicy Rosji: Plac Czerwony, Kreml, Galerię Trietiakowską, Teatr Wielki (Bolszoj), sobór Chrystusa Zbawiciela, pomnik Piotra I na rzece Moskwie. Skorzystałyśmy także z bezpłatnego przejazdu nową linią moskiewskiego metra, która biegnie nad ziemią i okrąża całe miasto. Zobaczyłyśmy też słynną rosyjską fabrykę czekolady „Krasnyj Oktiabr”, której wyroby przyjechały z nami do Polski, niekoniecznie w małych ilościach. Podobnie z resztą jak i książki…


[tekst: A. Potyrańska, foto: A. Potyrańska, J.W. Misliwiec]

Studentki Lingwistyki Stosowanej wyrażają głęboką wdzięczność Dyrekcji Instytutu Filologii Słowiańskiej oraz Pani Doktor Ewie Białek za umożliwienie im uczestnictwa w tej wyciecze.

    Wydarzenia - 2016

    Data dodania
    30 września 2016