Zmarł twórca pomnika Marii Curie-Skłodowskiej

W sercu miasteczka akademickiego UMCS, na placu Marii Curie-Skłodowskiej, znajduje się pomnik ku czci Patronki naszej Uczelni. Jego odsłonięcie było kulminacyjnym momentem uroczystych obchodów 20-lecia Uniwersytetu, a jednocześnie 30-lecia śmierci Noblistki. Posąg Marii Curie-Skłodowskiej odlany jest z brązu i mierzy ponad 4 metry. Postać w prawej ręce trzyma książkę, ubrana jest w długą szatę z podwiniętymi rękawami i stoi na granitowym piedestale. Inicjatorem postawienia pomnika był ówczesny Rektor UMCS, prof. Grzegorz L. Seidler. Monument ten jest charakterystycznym punktem na mapie Lublina oraz ważnym symbolem dla całej społeczności Uczelni.

fot. Karina Sochacka

Ze smutkiem przyjęliśmy informację, że 25 lipca br. zmarł prof. Marian Konieczny, autor pomnika Noblistki. Ten polski rzeźbiarz był twórcą najbardziej znanych monumentów w Polsce, m.in. figury warszawskiej „Nike”. Prof. Konieczny był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (w latach 1972-1981 pełnił funkcję jej Rektora), członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

27 lipca 2017