Wszystkiego najlepszego, Mario!

Dokładnie 150 lat temu, 7 listopada 1867 r., na świat przyszła Maria Curie-Skłodowska - Patronka naszej Uczelni. Tym samym zbliża się kulminacja obchodów tego pięknego jubileuszu na Uniwersytecie jej imienia.

TV UMCS zapytała studentów, czego życzą swojej Uczelni z okazji urodzin Noblistki. Zachęcamy do obejrzenia sondy:

Zapraszamy także na urodzinowe słodkości! Małe przyjęcie odbędzie się dzisiaj na parterze Rektoratu od godz. 9.00 do 12.00.

Przypominamy, że także dziś uroczyście odsłonimy największy drzeworyt w Polsce, wykonany specjalnie na jubileusz urodzin Curie-Skłodowskiej przez studentów II roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS. Prezentacja pracy oraz spotkanie z autorami odbędzie się o godz. 16.00 w sali 103 w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS. Dla zwiedzających przygotowane będą także wydruki komputerowe przedstawiające drzeworyt oraz film pokazujący poszczególne etapy pracy nad dziełem.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa prac graficznych pt. "Studenci Wydziału Artystycznego w hołdzie Marii Curie-Skłodowskiej". Wszystkie dzieła inspirowane były postacią Curie-Skłodowskiej i stanowią piękne podziękowanie młodych ludzi dla Patronki naszego Uniwersytetu. Także tego dnia pracownie w Instytucie Sztuk Pięknych będą otwarte dla zwiedzających, a w salach graficznych studenci i pracownicy zaprezentują proces odbijania grafik w różnych technikach.

Zapraszamy też do Chatki Żaka - o godz. 20:00 w sali widowiskowej ACK UMCS amatorska grupa taneczna „zMYsł” pod kierownictwem Adrianny Sawczak przedstawi spektakl biograficzny pt. „Maria”. Opowiada on historię życia, pracy oraz twórczości wielkiej uczonej.

Z kolei 10 listopada o godz. 19.00 również w sali widowiskowej "Chatki" odbędzie się niezwykły koncert pt. „Madame Curie”. Utwory muzyczne zaśpiewa ikona polskiej sceny muzycznej - Halina Frąckowiak, a towarzyszyć jej będzie Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Lubelska Orkiestra Kameralna. Koncert odbędzie się pod dyrygenturą wspaniałego muzyka i kompozytora - Marka Stefankiewicza.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach jubileuszu jest wolny, serdecznie zapraszamy!

7 listopada 2017