Finał konkursu "Ścieżkami życia Marii Curie-Skłodowskiej"

16 października 2017 r. w sali obrad Rady Wydziału Humanistycznego odbył się finał konkursu „Ścieżkami życia Marii Curie-Skłodowskiej" organizowanego przez Instytut Historii UMCS - w ramach obchodów 150. rocznicy urodzin Noblistki.

autor: J. Pietrasina

Konkurs skierowany był  do uczniów szkół ponadpodstawowych i miał charakter dwuetapowy. Wzięło w nim udział ok. 50 uczniów gimnazjów, liceów i techników z całej Polski. Grono finalistów wybrane zostało spośród autorów nadesłanych prac pisemnych. Byli to uczniowie m.in. z III LO im. C.K. Norwida w Zamościu, I LO im. T. Kościuszki w Kraśniku, Zespołu Szkół Elektrotechnicznych w Lublinie, III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Krzyżu Wielkopolskim.

Etap finałowy składał się z dwóch części, quizu wiedzy ogólnej oraz prezentacji lub mini wykładu na jeden z tematów:

• Śladami Marii Curie-Skłodowskiej. Polskie, francuskie i inne miejsca związane z życiem i działalnością naukową noblistki;
  • Miejsca pamięci – szkoły, ulice, pomniki, filmy lub instytucje związane z kultywowaniem pamięci o Marii Curie-Skłodowskiej.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1 miejsce ex-equo
Bartłomiej Krawczyk z Zespołu Szkół Elektrotechnicznych w Lublinie, opiekun: Anna Gierej
Zespół: Wiktoria Błachnio, Natalia Kowal, Klaudia Zdolska z I LO im. T. Kościuszki w Kraśniku, opiekun: Alicja Ostrowska
2 miejsce - Agnieszka Kozłowska z III LO im. C.K. Norwida w Zamościu, opiekun: Zbigniew Kordyaczny
3 miejsce - Zespół: Paulina Bujak, Weronika Pudło, Klaudia Świąder z I LO im. T. Kościuszki w Kraśniku, opiekun: Alicja Ostrowska

Rozstrzygnięty został również, przeprowadzony równolegle, konkurs na przygotowanie pracy plastycznej (np. obrazu, rysunku bądź komiksu) dotyczącej życia i działalności Marii Curie-Skłodowskiej lub logotypu/projektu plakatu związanego ze 150. rocznicą urodzin bohaterki. Spośród ok. 40 nadesłanych prac nagrodzono następujących autorów:

1 miejsce - Jarosław Pietrasina z I LO im. M. Kopernika w Żywcu, opiekun: Dorota Babińska-Waluś
2 miejsce - Kl. 1 A (2016/2017) z LO im. A. Mickiewicza w Opolu Lubelskim, opiekun: Małgorzata Woś
3 miejsce - Aleksandra Czerwińska, Klaudia Mirończuk, Olga Kurek, Dominika Małyska z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, opiekun: Krzysztof Styczyński

Wyróżnienia otrzymali:

Joanna Wachulak z Gimnazjum  nr 2 w Radzyniu Podlaskim, opiekun: Tomasz Dzida
Karolina Kubica z I LO im. M. Kopernika w Żywcu, opiekun: Dorota Babińska-Waluś

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom!

20 października 2017