Akcenty jubileuszowe podczas inauguracji roku akademickiego

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018, która odbyła się 23 października br. na Wydziale Prawa i Administracji UMCS, znalazły się także akcenty związane z 150. rocznicą urodzin Patronki Uniwersytetu.

fot. Bartosz Proll

Jak co roku przed uroczystościami inauguracyjnymi Władze Uczelni złożyły kwiaty przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej. Ten symboliczny gest jest swoistym oddaniem hołdu Patronce UMCS oraz wyrazem pamięci o jej roli dla polskiej i światowej nauki.

Prof. Jerzy Dudek z Zakładu Fizyki Matematycznej UMCS wygłosił podczas wydarzenia wykład inauguracyjny pt. "Maria Curie-Skłodowska – dokonania i ich znaczenie dla współczesnej nauki”. Po prelekcji Rektor UMCS wręczył Profesorowi jubileuszową statuetkę z wizerunkiem Noblistki, opatrzoną napisem: "Maria Curie-Skłodowska 1867-2017".

Po raz piąty Uniwersytet wręczył także Nagrodę Naukową "Marii Curie". Laureatami został zespół naukowców w składzie: prof. Jerzy Węcławski, prof. Helmut Pernsteiner, dr Robert Zajkowski oraz dr Markus Dick za  "Nowatorskie osiągnięcia i wkład naukowy w rozwój badań firm rodzinnych w Polsce". Podczas inauguracji wyróżnienie osobiście odebrali: prof. Węcławski i dr Zajkowski, reprezentujący Wydział Ekonomiczny UMCS.

W uroczystościach na UMCS wziął także udział prof. Aleksander Bobko, sekretarzy stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Otrzymał on od Rektora Uczelni wyjątkową grafikę z portretem Skłodowskiej, przygotowaną przez Prodziekan Wydziału Artystycznego - dr hab. Alicję Snoch-Pawłowską.

Miłym akcentem była także dystrybucja wśród uczestników inauguracji specjalnego wydania Wiadomości Uniwersyteckich - w całości poświęconego Patronce Uczelni.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć przedstawiających przytoczone wyżej momenty:

26 października 2017