"Totalne dyktando" z języka rosyjskiego

13 kwietnia 2019 r. w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS po raz trzeci napisaliśmy tzw. „Powszechne Dyktando” z języka rosyjskiego (ros. „Totalnyj diktant”).

To coroczna akcja edukacyjno-społeczna dla wszystkich, którzy umieją pisać po rosyjsku – odbywa się w jednakowym czasie w dziesiątkach miast Rosji i na świecie. Celem akcji jest pobudzenie zainteresowania językiem rosyjskim i – oczywiście – sprawdzenie oraz poprawa swojej znajomości rosyjskiej ortografii.
„Totalne Dyktando”, zapoczątkowane w 2004 r. przez filologów z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego (pierwsze dyktando napisało zaledwie 150 osób), z roku na rok obejmuje coraz więcej państw i miast. W ciągu 15 lat istnienia przekształciło się w przedsięwzięcie o charakterze globalnym – 13 kwietnia br. Dyktando napisało 236 284 uczestników z 81 państw w 1200 miastach na całym świecie. Dodatkowo ponad 21 000 osób napisało dyktando on-line. Pisano również: „w powietrzu” (w niektórych rejsach linii lotniczych „S7”), w pociągach, czy na stacjach polarnych w Antarktyce. Lublin był jednym z dziewięciu polskich miast, które przyłączyły się do akcji.
Tekst Dyktanda co roku przygotowywany jest przez wybitnego pisarza, filologa itd. Do organizacji (np. dyktowanie tekstu) włączają się ludzie ze świata nauki, kultury, słynni aktorzy, muzycy itd. Autorem Dyktanda w 2019 r. został wybrany pisarz i literaturoznawca Paweł Basiński (ur. w 1961 r.), autor m.in. wydanej w Polsce książki Lew Tołstoj. Ucieczka z raju. Uczestnicy zachodniej części Europy, w tym również i Polski, pisali trzecią część „literackiej powieści detektywistycznej” autorstwa P. Basińskiego pt. «Ловец душ».
W sobotę 13 kwietnia br. do Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej (Nowa Humanistyka, s. 102B) przybyła grupa studentów (zarówno rusycystów, jak i przedstawicieli innych kierunków na UMCS oraz na innych lubelskich uczelniach), którzy postanowili sprawdzić swoją znajomość języka rosyjskiego. Po obejrzeniu powitania w formie wideo od organizatorów z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego, a także od samego Pawła Basińskiego, który zaprezentował trzecią część swojej powieści, uczestnicy przystąpili do ortograficznych zmagań. Tekst dyktowała pani Dyrektor Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej – dr Swietłana Szaszkowa (pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS, Pracownia Glottodydaktyki).
Należy dodać, iż jedną z głównych zasad akcji jest anonimowość. Uczestnicy mogli podpisać się na arkuszu tylko wybranym przez siebie pseudonimem, na podstawie którego, i specjalnie wymyślonego kodu/hasła, każdy mógł już po kilku dniach indywidualnie sprawdzić swój wynik (ilość błędów ortograficznych i punktacyjnych) na oficjalnej stronie przedsięwzięcia: www.totaldict.ru.
Każdy z uczestników lubelskiej edycji Dyktanda otrzymał specjalny certyfikat, potwierdzający udział w ogólnoświatowej akcji. Zachęcamy do udziału w akcji w kolejnych latach!

   
   

 

 

    Wydarzenia

    Data dodania
    17 kwietnia 2019