Tłumy na Drzwiach Otwartych UMCS

Po raz kolejny otworzyliśmy nasze mury, aby zaprosić na największe wydarzenie skierowane do kandydatów na studia. Drugi dzień kalendarzowej wiosny - 22 marca 2019 r. - przywitaliśmy Drzwiami Otwartymi UMCS. Licznie zgromadzona młodzież zobaczyła, jak studiuje się na naszym Uniwersytecie oraz dlaczego warto stać się częścią społeczności akademickiej UMCS. Wydarzenie odbywało się w Rektoracie oraz na wszystkich wydziałach Uczelni.

fot. Bartosz Proll

Drzwi Otwarte UMCS uroczyście zainaugurowali przedstawiciele władz rektorskich: Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Urszula Bobryk, Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Alina Orłowska, prof. UMCS oraz Prorektor ds. Ogólnych dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS. Obecni byli także dziekani i prodziekani poszczególnych wydziałów oraz przedstawiciele Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów.

Podczas wydarzenia maturzyści zapoznali się z ofertą kształcenia UMCS, przebiegiem procesu rekrutacyjnego oraz wymaganiami stawianymi przed kandydatami na studia. Młodzi ludzie zobaczyli także, co ciekawego dzieje się poza salą wykładową i w jaki sposób mogą realizować swoje pasje na naszej Uczelni.

Jak co roku program był pełen atrakcji. Przestrzeń Rektoratu podzieliliśmy na specjalne strefy tematyczne:

 • strefa edukacji obejmowała prezentację oferty kształcenia UMCS. Uczestnicy wydarzenia mogli porozmawiać z wykładowcami oraz studentami wszystkich wydziałów, aby „z pierwszej ręki” dowiedzieć się, jak wygląda nauka na poszczególnych kierunkach;
 • w strefie studenta wszyscy zainteresowani zobaczyli, jak wygląda życie studenckie na co dzień, poza zajęciami. W tej strefie prezentowały się m.in. koła naukowe, Samorząd Studentów, AZS czy Legia Akademicka. Na zainteresowanych czekały pokazy, konkursy, gry i fotobudka. Jedną z atrakcji było także zwiedzanie mobilnego planetarium;
 • strefa HI-TECH pozwoliła na zapoznanie się z nowinkami technologicznymi. Grupa Edukacja 3.0 i Neverlight zaprezentowała zagadnienia związane z nowoczesnymi technologiami, robotyką, drukiem 3D oraz programowaniem VR. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w wirtualnych rozgrywkach sportowych;
 • w strefie rozwoju kompetencji odbywały się konsultacje z doradcami zawodowymi, podczas których nasi specjaliści pomagali określić maturzystom, na jakim kierunku studiów najlepiej spożytkują swoje predyspozycje i zainteresowania;
 • w strefie cudzoziemca znajdował się tzw. "punkt konsultacyjno-informacyjny", prowadzony w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Równolegle trwały spotkania z przedstawicielkami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Krakowa, które przedstawiły moduły matury z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z ofertą sportową i kulturalną naszego Uniwersytetu. Przed zebranymi wystąpił m.in. zespół bębniarski "Młode Djembe". Z kolei w Centrum Kultury Fizycznej rozgrywany był Turniej o Puchar Rektora UMCS.

Podczas Drzwi Otwartych odbył się również finał popularnego wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych konkursu językowego "The Faces of America". W trakcie wydarzenia bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wycieczki po kampusie (w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim). W tym szczególnym dniu nie zabrakło też naszych mediów akademickich. O relacje z wydarzenia dbały TV UMCS oraz Radio Centrum. Wykłady, warsztaty oraz pokazy odbywały się także na poszczególnych wydziałach Uczelni.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez Bartosza Prolla:

  Wydarzenia

  Data dodania
  25 marca 2019