Konferencja prasowa ws. Zjazdu Historyków Polskich

17 września br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja prasowa w sprawie XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich. To wielkie wydarzenie odbywa się w Lublinie w dniach 18-20 września.

fot. Bartosz Proll

W konferencji prasowej wzięli udział:
- Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski,
- Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk,
- przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu, prof. Jan Pomorski,
- dyrektor Biura Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Dorota Koczwańska-Kalita,
- dyrektor projektu Grupa MTP, Michał Karzyńdki,
- reżyser spektaklu "Bogowie wojny", Łukasz Sędyka.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania najciekawszych wydarzeń odbywających się podczas Zjazdu – zarówno w kontekście naukowym, jak i popularnonaukowym (public history). W trakcie konferencji przekazane zostały również istotne informacje związane z udziałem w wydarzeniu znamienitych osobistości, przede wszystkim - Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich, odbywa się w dniach 18-20 września 2019 r. w Lublinie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Należy podkreślić, że jest to najwyższe z możliwych, prestiżowe wyróżnienie, bowiem otrzymało je dotychczas jedynie 7 wydarzeń tej rangi w Polsce, żadne o naukowym charakterze.

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich w dużej odbywa się poza murami lubelskich uczelni: poszczególne punkty programu odbywają się w Centrum Spotkania Kultur, Lubelskim Centrum Konferencyjnym i na Arenie Lublin, ale także w Sali Rady Wydziału Humanistycznego UMCS i na KUL. Organizatorzy zapowiadali, że wydarzenie zgromadzi ok. 900 naukowców, nauczycieli i studentów z Polski i zagranicy.

W programie tegorocznego Zjazdu znalazły się m.in. debaty i dyskusje naukowców w dziewięciu sekcjach i pięciu panelach tematycznych oraz sesja posterowa dla doktorantów. Można tu wyróżnić m.in. panel poświęcony Unii Lubelskiej z udziałem wyłącznie zagranicznych dyskutantów; debatę nt. historii Polski opowiedzianej z perspektywy kobiet czy - na zamknięcie - panel o tym, jakiej historii potrzebują dzisiaj Polacy.

W trakcie Zjazdu nie brakuje także inicjatyw dla mieszkańców Lublina, tzw. public history. Odbywa się m.in. "Festiwal Historii bez Liku", towarzyszące XX PZHP targi książki i prasy historycznej oraz przegląd filmów o tematyce historycznej, a także przygotowane na błoniach wokół Areny Lublin atrakcje, m.in. rekonstrukcje bitew, turniejów, wioski antycznej, dawnej muzyki i światła, lekcje historyczne. Kulminacyjnym punktem programu, 20 września, będzie widowisko historyczne „Bogowie wojny”, w którym weźmie udział ponad 200 aktorów - najlepszych rekonstruktorów z całej Europy. Warto dodać, że nie było do tej pory w Polsce przedstawienia tego typu odbywającego się na stadionie miejskim.

    Aktualności

    Data dodania
    18 września 2019