Wręczenie Medalu CEW UMCS św. Cyryla i Metodego prof. Fedorowi Szandorowi

13 czerwca 2024 r. miało miejsce uroczyste wręczenie Medalu Centrum Europy Wschodniej UMCS św. Cyryla i Metodego profesorowi Użgorodzkiego Uniwersytetu Narodowego, Fedorowi Szandorowi w uznaniu Jego wkładu w rozwój badań nad Europą Środkowo-Wschodnią oraz za wzorową postawę obywatelską i nauczyciela akademickiego.

fot. Piotr Toc

Wydarzenie otworzył dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS, prof. dr hab. Marek Pietraś, jako gospodarz konferencji Partnerstwo Polski i Ukrainy w warunkach zmiany ładu międzynarodowego oraz dyrektor Centrum Europy Wschodniej, prof. dr hab. Walenty Baluk witając zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał prof. dr hab. Arkadiusz Bereza, prorektor ds. ogólnych UMCS, prosząc dyrektora CEW UMCS, prof. Walentego Baluka o odczytanie laudacji na cześć Laureata. Wręczenia Medalu uroczyście dokonali Prorektor ds. ogólnych UMCS prof. dr hab. Arkadiusz Bereza oraz prof. dr hab. Andrzej Szeptycki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.

Fedir Szandor jest ukraińskim naukowcem, profesorem Uniwersytetu Narodowego w Użhorodzie, kierownikiem Katedry Socjologii i Pracy Socjalnej, prezydentem obwodowej organizacji turystycznej „Zakarpacie”, deputowanym Zakarpackiej Rady Obwodowej. W 2023 roku został powołany na stanowisko ambasadora Ukrainy na Węgrzech.

Już w pierwszych dniach pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku Fedir Szandor wstąpił w szeregi 101. Brygady Obrony Terytorialnej. Broniąc swojej ojczyzny nie porzucił jednak nauczania studentów i przebywając na froncie w dalszym ciągu prowadził zdalnie wykłady. Udało mu się łączyć trudy obowiązków służby wojskowej z obowiązkami nauczyciela akademickiego. Jego zdjęcie z zajęć prowadzonych z okopów obiegło media krajowe i zagraniczne. W ten sposób świat poznał go jako „Profesora z Okopów”. W 2022 roku w Użgorodzie postawiono na jego cześć minirzeźbę „Profesor z Okopów”. Profesor i młodszy sierżant został nagrodzony „Złotym Krzyżem” w uznaniu za to, że w październiku – grudniu 2022 roku, w trudnej sytuacji bojowej, nie będąc oficerem, objął dowództwo dużej jednostki wojskowej. Fedir Szandor zaczął wówczas pełnić obowiązki dowódcy pierwszej kompanii 68. oddzielnego batalionu 101. Brygady Obrony Terytorialnej Zakarpacia.

Profesor Szandor jest znanym i cenionym badaczem studiów regionalnych Zakarpacia, stosunków ukraińsko-węgierskich oraz tradycji Europy Środkowej. Spod jego pióra ukazało się szereg wartościowych artykułów naukowych i monografii. Wybrane prace prof. F. Szandora: Problem tożsamości narodowej jako konstrukcji abstrakcyjnej i wielowymiarowej (2013), Socio-Economic Brand “Carpathians” in the Context of Tourism Industry Development in Countries of Central and East Europe (2015),  Teoria i praktyka przygotowania studentów do wolontariatu z dziećmi skłonnymi do zachowań dewiacyjnych (2017), Subkultura turystyczno-rekreacyjna jako najnowszy nurt socjologii (2017),  Socjologia pracy socjalnej w systemie wiedzy socjologicznej (współautorstwo 2019), Różnorodność grup zachowań masowych tworzonych w procesie pracy społecznej (2021).

Fedir Szandor, jako etniczny Węgier działa na rzecz popularyzacji kultury i historii Ukrainy na Węgrzech oraz odpowiednio węgierskiej historii i kultury w Ukrainie. Profesor promuje dobre wzorce akademickie i obywatelskie w zakresie krzewienia kultury i tradycji państw i narodów Europy Środkowo-Wschodniej opartych na zasadach współistnienia i współpracy.


 fot. Piotr Toc

 

 


 

fot. Emilia Papiewska


 

 Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej Radia Lublin.

 Uroczystość wręczenia Medalu odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji naukowej Partnerstwo Polski i Ukrainy w warunkach zmiany ładu międzynarodowego.

 


 

    Wydarzenia

    Data dodania
    5 lipca 2024