Sto lat temu urodził się Karol Wojtyła

Dziś mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 roku. Zmarł jako głowa Kościoła w Watykanie w wieku 85 lat 2 kwietnia 2005 roku. Podczas uroczystej mszy na Placu Świętego Piotra 27 kwietnia 2014 papież Franciszek ogłosił Polaka świętym.

Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, pierwszym po 455 latach następcą św. Piotra niebędącym Włochem i najmłodszym papieżem od 1864 r. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i był drugim co do długości w dziejach Kościoła.

Papieska wizja Europy Wschodniej

Papież przedstawił swoją wizję chrześcijańskiej Europy, złożonej z „płuca wschodniego” i „zachodniego”. Tłumaczył, że do grona europejskich narodów należy dopisać – prócz Polaków, Czechów, Słowaków, Rumunów, Bułgarów, Serbów, Chorwatów, Węgrów – także Rosjan, Ukraińców, Litwinów i Białorusinów. Na zasadach całkowitej równoprawności – Rosja, Ukraina i Białoruś należą nieodwołalnie do Europy, jako że przed tysiącem lat przyjęły chrzest z jednego z dwóch ówczesnych centrów europejskiej kultury, Nowego Rzymu, czyli Bizancjum.

 

 

 

    Wydarzenia

    Data dodania
    18 maja 2020