Tradycje wigilijne na Liście UNESCO? | dr hab. Katarzyna Smyk, prof. UMCS | MŁODY PROJEKT

Tradycje Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiły na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale to nie koniec. Trwają prace nad wnioskiem na Listę UNESCO. W dzisiejszym odcinku Młodego Projektu rozmawiamy z dr hab. Katarzyną Smyk, prof. UMCS, kierowniczką Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Instytutu Nauk o Kulturze UMCS, która koordynowała prace nad wnioskiem na Krajową listę.

– Warto zacząć od tego, że jesienią 2024 roku Departament Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwrócił się do Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UMCS z prośbą o to, aby wspomóc konsultacje społeczne, ale bardzo szybko okazało się, że trzeba przyśpieszyć również prace nad wnioskiem o wpis tradycji Wigilii w Polsce na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – tłumaczy w rozmowie prof. Smyk.

W dzisiejszym odcinku Młodego Projektu nasza rozmówczyni wyjaśni również:

- Jak to się stało, że Departament Ochrony Zabytków zwrócił się właśnie do Katedry z UMCS?

- Co to znaczy, że tradycje wigilijne zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa i jak przebiegały prace nad wpisem?

- Co właściwie będzie chronione, jakie elementy tradycji – łamanie się opłatkiem, ubieranie choinki, wieczerza wigilijna, a może odwiedzanie grobów bliskich na cmentarzach (nie mylić z Zaduszkami)?

- Czy komercjalizacja i globalizacja zagrażają tradycjom wigilijnym, czy może są szansą na to, aby je zachować?

- Czym prywatnie są tradycje wigilijne dla naszej rozmówczyni?

Warto zaznaczyć, że do 11 lutego 2025 roku na ankietę, za pomocą której można wspierać wpis tradycji wigilijnych na listy dziedzictwa niematerialnego odpowiedziało blisko 1200 respondentów z całej Polski i spoza jej granic. Ankieta działa nadal i wciąż można za jej pomocą popierać wpis tradycji wigilijnych na Listę UNESCO --> link do ankiety

Zapraszamy gorąco dziś o 19:00 do wysłuchania rozmowy, z której dowiecie się wielu ciekawych informacji nie tylko o samym wpisie i ochronie według Konwencji UNESCO, ale też w ogóle o dziedzictwie niematerialnym. Rozmowę poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

***

Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.

Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    26 lutego 2025