Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Społeczeństwo informacyjne to społeczeństwo korzystające z rozwiniętych technologicznie środków gromadzenia, wyszukiwania, przetwarzania oraz zarządzania informacją. Samo pojęcie można potraktować jako pewnego rodzaju skrót myślowy, będący tylko jedną z prób syntetycznego określenia najważniejszych cech, mechanizmów funkcjonowania oraz skutków współczesnych nam zjawisk związanych z rozwojem technik informacyjnych. Za powstaniem i rozwojem społeczeństwa informacyjnego niezaprzeczalnie stoi rozwój Internetu.
fot. pixabay
„Obecnie masowo produkujemy informację, tak jak niegdyś masowo produkowaliśmy samochody”
John Naisbitt (1929 - 2021)
W Światowym Dniu Społeczeństwa Informacyjnego warto zastanowić się nad kierunkami dokonujących się współcześnie przemian, transformacji systemu wartości, pojęciem determinizmu technologicznego oraz korzyściami, ale i zagrożeniami jakie za sobą niesie.
Termin społeczeństwo informacyjne, prawdopodobnie po raz pierwszy użyty został przez japońskiego badacza i ekonomistę Tadeo Umesao w 1963 r. Opisywał on społeczeństwo, w którym o rozwoju gospodarki zaczęły decydować informacja i technologia. Do języka nauki z kolei pojęcie to wprowadził Kenichi Koyama. W 1979 roku Narodowa Akademia Nauk USA opublikowała raport, w którym sygnalizowała nadejście nowej cywilizacji informacyjnej opartej na rozwoju technik cyfrowych. W latach 90. XX w. w Europie posługiwano się z kolei pojęciem społeczeństwo informacji, którym określono społeczeństwo charakteryzujące się nowoczesnością, wysokim poziomem rozwoju oraz rozbudowaną infrastrukturą telekomunikacyjną, która pozwala na dostęp do informacji i innych usług. Pojęcie to znalazło się m.in. w raporcie Komisji Europejskiej, tzw.: raporcie M. Bangemanna.
Społeczeństwo informacyjne w literaturze przedmiotu traktowane jest jako stadium rozwoju społeczeństw i cywilizacji, kolejnym etapem na drodze rozwoju społeczeństwa kapitalistycznego. Jego idea zajmuje również odzwierciedlenie w szerszej koncepcji budowania współczesnych pluralistycznych społeczeństw wiedzy. W takim ujęciu społeczeństwo informacyjne wiąże się z szerszym kontekstem humanistycznym, rozwojowym, społecznym, etycznym i politycznym. Ważne znaczenie ma również uznanie wiedzy za istotną wartość społeczną.
W związku z nieustającym rozwojem technologii informacyjnych i komunikacyjnych, zwłaszcza Internetu, opracowana została koncepcja Uniwersalności Internetu (Internet Universality), która podkreśla konieczność oparcia ładu cyberprzestrzeni i społeczeństwa informacyjnego na fundamencie praw człowieka, w tym poszanowania wolności wypowiedzi i prywatności, na etyce i zasadach dostępności oraz otwartości Internetu, a także udziału wielu interesariuszy w zarządzaniu i debacie nad Internetem.
W społeczeństwie informacyjnym, w wyniku komunikacji opartej na cyfrowym i satelitarnym przekazie, zachodzą zjawiska, które należy uznać za całkowicie nowe w dziejach człowieka. Wśród nich najczęściej wymieniane są [3]:
Społeczeństwo informatyczne nie jest jednakże wolne od wszelkiego rodzaju patologii, które dobrze znane są społeczeństwu tradycyjnemu. Wśród nich najczęściej wymienia się uzależnienie od Internetu i gier komputerowych, zagrożenia dla prywatności, cyberprzestępczość. Sieć to również miejsce aktywności dla licznych hakerów, wandali oraz frustratów serfujący godzinami w Internecie. Do najczęściej przywoływanych zagrożeń społeczeństwa informacyjnego w postaci czynów przestępczych dokonywanych w Internecie zalicza się „włamania” i związane z nimi kradzieże informacji, mienia intelektualnego czy pieniędzy, uszkadzanie programów czy plików, pornografia i pedofilia, szerzenie szkodliwych poglądów i ideologii (np. rasistowskich), kontakty organizacji przestępczych, popularyzacja instrukcji do produkcji broni, narkotyków itp., oszustwa i wyłudzenia, zanik intymności oraz powszechność fake newsów. Tym licznym negatywnym zjawiskom sprzyja powszechne poczucie anonimowości. Skutkiem cywilizacji informatycznej są również zjawiska „śmietnika informacyjnego" i „przeładowania informacją", których powstanie rodzi pilną potrzebę wypracowania metod selekcji i wartościowania informacji.
Rozwój społeczeństwa informacyjnego w bardzo szerokim zakresie wpływa na wszystkie aspekty rozwoju współczesnych społeczeństw. Rozwój technologii i technik związanych z gromadzeniem, przetwarzania oraz zarządzaniem informacją, a przede wszystkim powszechną dostępnością stanowi istotny element cywilizacyjny o wartości którego decydują wybory jednostek i grup społecznych. Celem strategicznym pozostaje stworzenie warunków sprzyjających powszechnemu rozwojowi w wymiarze jednostkowym i globalnym.
Opracowano na podstawie: