Strategia HR Excellence in Research jest procesem

W najnowszym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” ukazała się rozmowa z prof. dr. hab. Wiesławem Gruszeckim – prorektorem ds. nauki i współpracy międzynarodowej UMCS. Zapraszamy do lektury!

Przypomnijmy naszym Czytelnikom, czym jest logo HR Excellence in Research i z jakimi korzyściami dla pracowników oraz całego Uniwersytetu wiąże się posiadanie tego wyróżnienia.

Logo HR Excellence in Research jest swoistym znakiem jakości, którym mogą posługiwać się instytucje w Unii Europejskiej, zapewniające najwyższe standardy związane z szeroko rozumianą polityką kadrową. Obszar ten obejmuje m.in. otwartą i transparentną rekrutację na wolne stanowiska, która opiera się na przesłankach merytorycznych, kreowanie dobrych warunków pracy naukowo-badawczej, przeciwdziałanie zjawiskom jakiejkolwiek dyskryminacji oraz wspomaganie rozwoju młodej kadry. Zależy nam na tym, aby pracownicy mieli jak najlepsze i jak najbardziej przyjazne warunki pracy oraz działań w środowisku sprzyjającym rozwojowi zawodowemu. Nasze starania związane z posiadaniem wyróżnienia HR Excellence in Research wpisują się więc doskonale w strategię UMCS. Zależy nam również na pozyskiwaniu najlepszych pracowników, dla których legitymowanie się tym logo może stanowić ważny argument w poszukiwaniu przyszłego pracodawcy.

Jak wygląda proces jego przyznawania i realizacji na UMCS?

Logo zostało przyznane Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej przez Komisję Europejską w czerwcu 2017 r. Pierwsza ocena aktywności naszej instytucji w ramach wdrażania strategii związanej z tym wyróżnieniem została przeprowadzona w 2019 r. Jej efektem było opracowanie szeregu rekomendacji oraz planu działania. We wrześniu 2022 r. złożyliśmy do Komisji Europejskiej kolejny raport. Był on analizowany przez trzech niezależnych ekspertów, którzy wizytowali naszą Uczelnię 17 marca. Daty te określają jedynie formalne ramy aktywności, które wypełnione były naszą uwagą, staraniami i licznymi działaniami.

Jakie rekomendacje otrzymał UMCS po wizytacji przedstawicieli Komisji Europejskiej?
Okazało się, że eksperci Komisji Europejskiej bardzo wysoko ocenili naszą działalność w ramach strategii HR Excellence in Research, podkreślając znaczny wzrost aktywności w tym obszarze w okresie dzielącym nas od poprzedniej oceny. Jednocześnie w trakcie naszych spotkań oraz dyskusji z zespołem oceniającym mogliśmy zanotować wiele rekomendacji dotyczących kierunków przyszłych działań m.in. związanych ze strukturami formalnymi na Uczelni, odpowiedzialnymi za wdrażanie strategii, szkoleniami komisji rekrutacyjnych na wolne stanowiska pracy oraz analizami efektów jej realizowania na Uniwersytecie. Wdrażanie rekomendacji zostanie ponownie ocenione przez Komisję Europejską. Złożenie kolejnego raportu zaplanowane jest na 2026 r.

Jest Pan przewodniczącym Zespołu monitorującego ds. wdrażania Strategii HR Excellence in Research na UMCS. Z czym wiąże się ta funkcja?

Jesienią 2020 r. w naszym Uniwersytecie powołano Zespół monitorujący, którego przewodniczącym zostałem niejako z urzędu, ponieważ pełnię funkcję prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej. Bardzo szybko przekonałem się, że sprawy stanowiące treść aktywności zespołu są mi osobiście bardzo bliskie, a wyjątkowy skład tego gremium, zrzeszającego przedstawicieli wszystkich grup pracowniczych naszej wspólnoty akademickiej, okazał się gwarancją bardzo miłej i konstruktywnej współpracy. Zespół spotyka się cyklicznie, omawiając działania, które udało się dotychczas zrealizować. Wyznacza również kolejne aktywności i czuwa nad ich wdrażaniem. Jako jego przewodniczący dbam o to, aby wszelkie prace przebiegały sprawnie.

Jakie są plany na najbliższe miesiące i lata w ramach dalszego wdrażania strategii na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju pracowników naukowych, w tym zasad i wytycznych zawartych m.in. w Europejskiej Karcie Naukowca?

Zdajemy sobie sprawę, że strategia HR Excellence in Research jest procesem. Zamierzamy na bieżąco analizować skuteczność naszych starań i dynamicznie reagować we wszelkich obszarach aktywności naszej wspólnoty, wymagających wyjątkowej uwagi. Zdecydowaliśmy się również na kontynuację form działalności, które spotkały się ze szczególnym rezonansem społeczności akademickiej. Są to m.in. spotkania młodych adeptów nauki z UMCS z prominentnymi reprezentantami międzynarodowego środowiska naukowego, np. poświęcone zdobywaniu środków na realizację projektów badawczych oraz kształtowaniu kariery zawodowej. O bieżącej aktywności i wszelkich planach dotyczących strategii informujemy w dedykowanej zakładce na stronie internetowej naszej Uczelni. Zapraszamy wszystkich do współpracy w ramach tak ważnej aktywności naszego środowiska.

Rozmawiała Magdalena Wołoszyn
Fot. Archiwum UMCS

źródło: Centrum Prasowe UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    9 maja 2023