Nowy cykl - „Projekt tłumaczeń tekstów ekonomicznych”

„Projekt Tłumaczeń Tekstów Ekonomicznych” to inicjatywa mająca na celu zapewnienie głównie studentom lepszego dostępu do ciekawych treści ekonomicznych publikowanych w języku angielskim na portalach think tanków Instytutu Misesa oraz Foundation for Economic Education. Projekt jest realizowany dzięki współpracy studentów z Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii (Wydział Ekonomiczny) oraz Koła Naukowego Lingwistyki Stosowanej (Wydział Filologiczny). Pierwszy z przetłumaczonych tekstów jest autorstwa Tho Bishopa, redaktora strony internetowej Instytutu Misesa.

Tytuł artykułu: Rosyjska inwazja na Ukrainę powodem Finansowej Wojny Światowej

Autor: Tho Bishop

Źródło: mises.org

Rosja okupuje Ukrainę od ponad miesiąca i jak na razie konflikt ten wciąż ogranicza się do skali regionalnej. W czasie, gdy Rosja sukcesywnie umacnia swoją pozycję we wschodniej Ukrainie i zaczyna kierować swoje wojska na południe kraju, Ukraińcy z powodzeniem wypierają żołnierzy Władimira Putina z Kijowa. Ponadto, doniesienia o zbrodniach wojennych popełnianych przez Rosjan dają prezydentowi Zełenskiemu nowy rodzaj broni do wykorzystania w jego kampanii mającej na celu przekonanie międzynarodowej społeczności do zaostrzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej.

Sytuacja w Ukrainie umocniła tylko przekonanie popularne w Stanach Zjednoczonych i Europie, że Putin zdecydowanie zbagatelizował trudności z jakimi wiąże się prowadzenie wojny z Ukrainą, i że rosyjski reżim znajduje się obecnie w „autorytarnej pułapce”, gdyż rządowi biurokraci skupiają się raczej na uspokajaniu swojego prezydenta niż na przekazywaniu mu rzetelnych informacji o faktycznym stanie rosyjskich wojsk. Mimo że każde niepowodzenie rosyjskich żołnierzy, które zwiększa szanse na zawieszenie broni to powód do radości, przecenianie znaczenia rosyjskiej słabości może negatywnie wpłynąć na negocjacje pokojowe. Należy mieć nadzieję, że USA i NATO oszacowały wyniki tej wojny lepiej niż robiły to przez ostatnie lata przy okazji podobnych konfliktów.

Cele Putina przewyższają jednak znacznie podboje terytorialne państw byłego Związku Sowieckiego. Podstawowym celem reżimu rosyjskiego jest wyjście naprzeciw panującemu na świecie od zakończenia zimnej wojny jednobiegunowemu porządkowi, w którym to Ameryka gra pierwsze skrzypce.

Na tym froncie, działania Rosji i odpowiedź zachodu rzeczywiście przyczyniły się do wszczęcia światowego konfliktu.

Od lat siedemdziesiątych dolar jest dla Amerykanów niemalże tak istotnym narzędziem w utrzymywaniu globalnej dominacji jak prawdziwa broń. Amerykańska wojna z terroryzmem nie tylko urządziła na Bliskim Wschodzie główną scenę dla pokazów amerykańskiej polityki zagranicznej, ale także zachęciła Waszyngton do zmilitaryzowania finansowego sektora Stanów Zjednoczonych. To, co z początku ograniczało się do zdemaskowywania spiskowców z Al-Kaidy, szybko stało się głównym narzędziem używanym przeciwko państwom zbójeckim, takim jak Iran czy Korea Północna. W ostatnich latach, państwa zachodnie wymierzyły tę broń również w stronę rodzimych dysydentów politycznych.

W odpowiedzi na agresję Putina na Ukrainę, USA wraz z zachodem wystosowali jedne z najostrzejszych sankcji, jakie do tej pory wdrożono. Chociaż te działania sprowadziły poważne problemy finansowe na rosyjskich oligarchów, którzy przyzwyczajeni są do pewnej jakości życia poza granicami swojego kraju, to kontrofensywa Rosji pokazuje, jak ograniczona jest skuteczność ulubionej broni Waszyngtonu.

Globalne zapotrzebowanie na rosyjską energię, produkty spożywcze oraz inne niezbędne zasoby pozwoliły reżimowi Putina zapewnić wsparcie rublowi poprzez wymaganie, aby zakup tych zasobów był wykonywany z użyciem rosyjskiej waluty – wieloletnie fundowanie prorosyjskich grup ekologów z Europy okazuje się dobrą inwestycją dla rosyjskiego prezydenta. W rezultacie kurs rubla wrócił do swojej przedwojennej wartości (autor odnosi się tu do okresu pomiędzy konfliktem z 2014 roku a rozpoczęciem wojny w 2022 – przyp. tłum.), co przyczyniło się do ustabilizowania sektora finansów, opierając się sile zachodnich sankcji. Jednakże kwestią, która powinna najbardziej zaniepokoić Waszyngton, jest geopolityczna odpowiedź Rosji na ruchy zachodu. Rosyjski rząd stworzył listę krajów “przyjaznych” oraz “nieprzyjaznych”, gwarantując dostęp do swoich towarów w zamian za neutralność w sprawie konfliktu w Ukrainie. Reakcja Kremla została wsparta przez rosnącą w siłę opozycję w krajach zachodnich wobec tendencji niektórych państw do stawiania interesów Ukrainy ponad dobro własnych obywateli.

Konsekwencją tego zjawiska jest rosnąca liczba znaczących krajów spoza Europy, które odmawiają poddania się wymaganiom rządu Bidena. Kraje takie jak Meksyk, Brazylia czy Indie – wszystkie pod rządami nacjonalistycznych polityków – odmówiły nałożenia sankcji na Rosję, w ten sposób stanowiąc wsparcie ekonomiczne dla Putina, mające większą wagę niż jego porozumienie z Komunistyczną Partią Chin. De facto, odrzucenie przez te państwa żądań Waszyngtonu, aby odcięły się ekonomicznie od Rosji w celu moralnego potępienia jej działań, doprowadziło do porozumienia pomiędzy niektórymi geopolitycznymi rywalami.

Premier Pakistanu Imran Khan pochwalił premiera Narendrę Modiego za “niezależną” politykę zagraniczną Indii. Jak zrelacjonowała pakistańska strona informacyjna: “Indie twierdzą, że wciąż będą importowały rosyjską ropę, pomimo sankcji przeciwko Rosji, ponieważ jest to lepsze rozwiązanie dla ich obywateli.”

Kahn powiedział, że miał ten sam “problem”.

Jak zauważył wcześniej w “Wire” Ryan McMaken, lekkomyślne działania wojskowe Waszyngtonu w ciągu ostatnich dwóch dekad znacząco pogrzebały próby przyjęcia przez Amerykę postawy moralizującej. To samo dotyczy agresywnego nadużywania przywileju posiadania globalnej waluty rezerwowej. Prezes Banku Anglii ostrzegł, że ciągłe traktowanie dolara jako broni przez Stany Zjednoczone uwydatnia potrzebę znalezienia zamiennika przez światową społeczność. 

To wezwanie nie przyszło od Banku Rosji czy Chin, ale właśnie z Anglii – jednego z najbliższych sprzymierzeńców Waszyngtonu. W zeszłym miesiącu mogliśmy zobaczyć, że złoto – będące historyczną alternatywą dla współczesnego pieniądza – zaczyna być ponownie brane pod uwagę jako zasób strategiczny.

W nowej fazie zachodniej wojny pieniężnej pomyślnie tworzy się nowa koalicja światowych sił, wielu z długoletnimi historycznymi nieporozumieniami, które wspólnie sprzeciwiają się rozporządzeniom Waszyngtonu. Ponadto, zakłócenia równowagi makroekonomicznej, aktualnie odczuwalne w cenach gazu, nawozów i w przyszłości mogące skutkować niedoborami żywności, stwarzają społeczny niepokój. W polityce, Węgry ponownie wybierają nacjonalistę Viktora Orbána mimo sprzeciwów Unii Europejskiej i administracji Bidena, a eurosceptyczna Marine Le Pen wyprzedza w sondażach prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Po ponad miesiącu od rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie osiągnięcie celów wojskowych przez Władimira Putina nadal stoi pod znakiem zapytania. 

Jest jednak prawdopodobne, że mógł osiągnąć swój większy cel, jakim było obalenie jednobiegunowego ładu międzynarodowego. Kolejna porażka technokracji Waszyngtonu. 


 Projekt Tłumaczeń Tekstów Ekonomicznych 2022

Studenci wybierają teksty publikowane na portalach mises.org i fee.org, które są prowadzone przez Mises Institute oraz Foundation for Economic Education – jedne z najbardziej wpływowych ekonomicznych think-tanków w USA. Następnie wskazany tekst przechodzi przez proces tłumaczenia i redakcji, by na końcu zostać opublikowany na stronie UMCS (zakładka „Nauka na UMCS”).

Dzięki temu studenci zyskują dodatkową możliwość rozwoju oraz poszerzania swoich zainteresowań. Nabywają także umiejętności w zrozumieniu i odpowiedniej interpretacji treści w języku angielskim. Do szerokiej tematyki publikowanych tekstów zaliczyć można m.in.: rynek surowców, bezpieczeństwo energetyczne, rynki finansowe, gospodarkę globalną, bankowość, cykle koniunkturalne czy inflację.

Merytoryczną opiekę nad projektem sprawują: dr Łukasz Jasiński (Wydział Ekonomiczny) oraz dr Agnieszka Potyrańska (Wydział Filologiczny). 

Dobór tekstu: Patrycja Urbaniak z Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii UMCS

Tłumaczenie: Ania Korębska, Aniela Piasecka, Aleksandra Żytek z Koła Naukowego Studentów Lingwistyki Stosowanej UMCS

Koordynator projektu: dr Łukasz Jasiński  

Zdjęcie przedstawia logo Koła Naukowego Austriackiej Szkoły Ekonomii UMCSZdjęcie przedstawia logotyp Katedry Lingwistyki Stosowanej UMCS

 

Fot. Geralt/Pixabay

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    16 maja 2022