Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
„Raczej uciekam przed upałami, choć w kontekście globalnej zmiany klimatu nie uciekniemy przed nimi” – mówi w dzisiejszym odcinku Młodego Projektu dr Sylwester Wereski z Katedry Hydrologii i Klimatologii Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Nasz rozmówca, który niedawno wrócił z upalnego Arizona State University, gdzie realizował grant Narodowego Centrum Nauki MINIATURA, podzieli się fascynującymi spostrzeżeniami z tego wyjazdu.
W dzisiejszym odcinku Młodego Projektu odkryjemy:
- dlaczego badania przeniesiono z Iranu do Arizony?
- jak wygląda życie w Phoenix – jednym z najgorętszych miast świata?
- w jaki sposób Amerykanie adaptują się do życia w 40-stopniowych upałach?
- czy klimat w Polsce zmienia się w kierunku suchego i gorącego?
- kim są intrygujący ANDI, MaRThy, MaRThiny oraz CARla i jakim cudem znoszą ekstremalne temperatury i intensywne nasłonecznienie?
- za czym tęskni nasz rozmówca po powrocie z Arizony i co ostatecznie skradło jego serce?
Zapraszamy na premierę rozmowy dziś o 19:00. Spotkanie poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.