Mamy przyjemność zaprosić Państwa na
spotkanie autorskie dr. Artura Sadeckiego (Katedra Literaturoznawstwa Słowiańskiego UMCS, Instytut Neofilologii)
poświęcone jego debiutanckiej powieści pt. "Zielony koniec świata".
Książka "Zielony koniec świata" została wydana w 2022 roku w Wydawnictwie Narracje, ma 334 strony i jest powieścią obyczajową, podejmującą kilka tematów związanych z przyrodą (Bieszczady), Internetem, współczesnym wyobrażeniem tradycyjnych narracji romantycznych i heroicznych oraz folklorem słowiańskim.
Poniżej fragmenty dwóch recenzji przygotowanych przez dr. Jarosława Cymermana (Instytut Fiiologii Polskiej) oraz prof. dr. hab. Witolda Kowalczyka (emerytowany pracownik byłego Instytutu Filologii Słowiańskiej):
Powieść porusza bardzo ciekawy wątek dotyczący roli sieci w życiu współczesnego człowieka, a jednocześnie wpisuje go w wartko biegnącą, trzymającą w napięciu fabułę. Nie przeszkadza to jednak autorowi kreować postaci o ciekawej i nieoczywistej psychologii. Warto podkreślić, że buduje on narrację o uniwersalnym charakterze, zrozumiałą dla w zasadzie każdego odbiorcy (…). Słowem, książka Sadeckiego to w moim przekonaniu znakomity przykład powieści, w której atrakcyjna i przyjazna dla czytelnika forma łączy się z wielowarstwową, pełną nieoczywistych odkryć treścią.
Jarosław Cymerman
Piękne bieszczadzkie krajobrazy, gwiaździste noce, magiczna zieleń i na tym tle rodzące się, romantyczne uczucie dwojga młodych ludzi – nieśmiałego bohatera narratora i sympatycznej dziewczyny, narysowane subtelnie, delikatnie, ale z psychologicznym dystansem wobec siebie. Do tego trudna bieszczadzka historia, oryginalna galeria postaci miejscowych „dziwaków”, lokalny ekoterroryzm, a także wirtualny świat Internetu i ważne problemy współczesnej młodzieży. W sumie – bardzo udany debiut literacki młodego lubelskiego literaturoznawcy…
Witold Kowalczyk
TERMIN: 2 czerwca 2022 r. (czwartek), godz. 17:00.
MIEJSCE: ACKiM UMCS Chatka Żaka
Po spotkaniu będzie możliwość nabycia książki.
Panu Doktorowi serdeczenie gratulujemy i zapraszamy na spotkanie!
źródło: Wydział Filologiczny UMCS