Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W Stanach Zjednoczonych co piąta osoba przynajmniej raz weszła w związek konsensualnie niemonogamiczny, czyli taki, w którym partnerzy wyraźnie zgadzają się, by mieć dodatkowe relacje romantyczne lub seksualne z innymi osobami. W Polsce nie ma takich badań i w ogóle mało jest badań na temat tworzenia związków alternatywnych wobec monogamii, ale powoli to się zmienia.
Autorką pierwszego kompleksowego opracowania dotyczącego konsensualnej niemonogamii w polskiej literaturze naukowej jest dr Paulina Banaszkiewicz z Katedry Psychologii Emocji i Osobowości na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, która nie tylko prowadzi badania w tym obszarze, ale również popularyzuje wiedzę na ten temat jako współprowadząca NIEMONO podcast na YouTube. W dzisiejszym odcinku Młodego Projektu nasza rozmówczyni wyjaśnia:
- Czy związek zawsze musi być monogamiczny?
- Czy jeśli kocha się jedną osobę, to nie da się zakochać w drugiej?
- Jakie są typy związków niemonogamicznych i który pojawia się najczęściej?
- Czym różni się związek otwarty od swingu?
- Jak z punktu widzenia psychologii i seksuologii są postrzegane związki niemonogamiczne?
- Kto wchodzi w związki niemonogamiczne i kiedy nie otwierać swojego monogamicznego związku, bo może to okazać się katastrofą?
- W jakim rodzaju związku ludzie są najszczęśliwsi?
Zapraszamy gorąco dziś o 19:00 do wysłuchania rozmowy, którą poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
***
Młody Projekt to program, w którym rozmawiamy z pracownikami naszego uniwersytetu o ich najnowszych badaniach, odkryciach i pomysłach. Dotyczą one współczesnych problemów i przynoszą rozwiązania, które już dziś zmieniają rzeczywistość. Zapraszamy na nowe odcinki co tydzień w środę o 19:00 na antenę Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, a na powtórki w sobotę o 11:00. Rozmowa w formie podcastu jest też dostępna na Spotify.
Program realizuje Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS wraz z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.