Bezpłatne szkolenia Parlamentu Europejskiego dla dziennikarzy

Chcesz tworzyć ciekawe materiały o Europie i wyjechać do Brukseli? Zapisz się na szkolenie i weź udział w zajęciach prowadzonych przez uznanych dziennikarzy i ekspertów od spraw europejskich.

Fot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl


Szkolenie Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy i dziennikarek to program realizowany przez Fundację Geremka oraz „Wyborczą” na zlecenie Parlamentu Europejskiego. Program dotyczy wiedzy o Unii Europejskiej oraz praktycznych narzędzi do tworzenia atrakcyjnych treści prasowych i audiowizualnych oraz posiada rozbudowaną część warsztatową.

Zajęcia prowadzą eksperci pracujący w ogólnokrajowych mediach, znawcy UE i eksperci do walki z dezinformacją. I moduł szkolenia odbędzie się od 3 do 5 kwietnia w Warszawie. Czworo uczestników i uczestniczek, którzy/re w czasie warsztatów stworzą najlepsze materiały, weźmie również udział w II module szkolenia, który odbędzie się w Brukseli

W ramach szkolenia uczestniczki i uczestnicy:

  1. wezmą udział w warsztatach tworzenia materiałów łączących ich zainteresowania z tematyką unijną;
  2. zapoznają się z mechanizmami funkcjonowania poszczególnych instytucji UE oraz metodami walki z dezinformacją i fake newsami;
  3. będą mogli zadać pytania dotyczące najważniejszych wyzwań dla Polski i Unii Europejskiej polskim europosłom i europosłankom w ramach zamkniętych i zorganizowanych specjalnie na okoliczność szkolenia konferencjach prasowych;
  4. poznają ofertę PE dla osób pracujących w mediach (kanały informacyjne skierowane stricte do dziennikarzy i dziennikarek, infrastruktura dostępna bezpłatnie w budynkach Parlamentu, w tym studia telewizyjne i radiowe, stanowiska do prowadzenia transmisji itp., zwrot kosztów podróży, i wiele, wiele więcej) oraz
  5. stworzą pod okiem naszych ekspertek i ekspertów materiały dziennikarskie, na podstawie których wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w drugim etapie szkolenia, które odbędzie się w połowie 2025 r. w Brukseli.

Kto może wziąć udział?

Uczestnikami i uczestniczkami szkolenia są dziennikarze i dziennikarki z Polski, będący na początku swojej drogi zawodowej, tworzący treści prasowe, audialne, audiowizualne, multimedialne, do udziału w projekcie zapraszamy także analityków/analityczki danych oraz twórców/twórczynie treści internetowych.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy pokrywają następujące koszty: zakwaterowanie w Warszawie, wyżywienie - w tym dwie networkingowe kolacje - oraz zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia (Warszawy) i z powrotem.

Wymagania:

  • Uczestnicy/czki powinni/y mieć ukończone studia wyższe (I lub II stopnia)
  • Wykonują pracę dla mediów (zatrudnienie w redakcji lub agencji informacyjnej, freelancing etc.)
  • Ich staż pracy dla mediów nie jest dłuższy niż 3 lata (licząc od ukończenia studiów)
  • Mają udokumentowane doświadczenie zawodowe (linki do opublikowanych materiałów, skany publikacji)  
  • Posługują się językiem angielskim

Dodatkowym atutem będzie udokumentowanie zainteresowanie sprawami Unii Europejskiej, a także praca dla lokalnych i regionalnych mediów.

Aplikowanie

Zgłoszenia są przyjmowane do 2 marca 2025 roku. Więcej informacji o procedurze rekrutacji oraz o projekcie można znaleźć na stronie organizatora pod linkiem.

Pytania prosimy kierować na adres: lukasz.krawczynski@geremek.pl

Zapraszamy do aplikowania!


Informacja nadesłana

źródło: Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    24 lutego 2025