Archeologiczna podróż na spacerze? | dr Marcin Maciejewski | MŁODY PROJEKT

fot. Michał Zbytniewski

Dla większości z nas spacer z psem to zwyczajna aktywność. Dla dr. Marcina Maciejewskiego z Instytutu Archeologii UMCS to codzienna podróż w czasie – „Wychodzę z psem na terenie, gdzie jest osada z neolitu, czyli mająca jakieś 5000 lat" – mówi gość najnowszego odcinka Młodego Projektu.

Jak pokazują badania, wiedza o tym, co kryje się pod ziemią, może być cenna nie tylko dla naukowców. Aż 40% Polaków deklaruje, że interesuje się archeologią*, a zdecydowana większość (86%) uważa dziedzictwo archeologiczne Polski jest interesujące*. Miłośnicy przeszłości najczęściej pogłębiają wiedzę poprzez artykuły (55%), filmy dokumentalne (52%) i internet (40%). Mimo to aż 85% specjalistów twierdzi, że popularyzacja archeologii w Polsce nie jest wystarczająca**. Jak zmienić tę sytuację?

Odpowiedzią ma być projekt „Od epoki kamienia po Wielką Wojnę – archeologia Lubelszczyzny” pod kierownictwem dr. Marcina Maciejewskiego, o którym będziemy rozmawiać w programie.

Z dzisiejszego odcinka dowiesz się:

- jakie nowoczesne metody promocji wykorzystuje projekt, aby upowszechniać wiedzę na temat archeologii wśród społeczeństwa

- jakie skarby archeologiczne kryje Lubelszczyzna

- w jaki sposób praca naszego gościa przypomina przygody Indiany Jonesa i jakich skarbów poszukuje na wykopaliskach

- po co nasi przodkowie ukrywali cenne przedmioty w monumentalnych konstrukcjach kamiennych

- jakie tajemnice kryje skarb z Roska

- jak współczesna technologia zmienia pracę archeologa i czy tradycyjna łopata odchodzi do lamusa

- który przedmiot z codziennego życia dr. Maciejewskiego najbardziej zaskoczy archeologów za 1000 lat

- dlaczego nasza epoka może okazać się wyjątkowo trudna do badania dla przyszłych pokoleń naukowców

Zapraszamy na podróż w czasie już dziś o 19:00. Rozmowę poprowadzi dr Dorota Walczak z Biura Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.

* Badanie wiedzy i świadomości Polaków dotyczących dziedzictwa archeologicznego – raport z badań: https://samorzad.nid.pl/publikacje/badanie-wiedzy-i-swiadomosci-polakow-dotyczacych-dziedzictwa-archeologicznego/

** Raport z badania świadomości potrzeby i zakresu realizacji działań popularyzatorskich dotyczących dziedzictwa archeologicznego wśród środowisk archeologicznych:

***

Młody Projekt to cykliczny program, w którym prezentujemy najnowsze badania, odkrycia i pomysły naukowców z naszego Uniwersytetu. Poruszamy współczesne problemy i przedstawiamy rozwiązania zmieniające naszą rzeczywistość.

Nowe odcinki emitujemy co środę o 19:00 na antenie Akademickiego Radia Centrum 98,2 FM, z powtórkami w soboty o 11:00. Wszystkie rozmowy są również dostępne jako podcasty na YouTube i Spotify.

Program realizowany jest przez Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS we współpracy z Akademickim Radiem Centrum 98,2 FM.

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    30 kwietnia 2025