Wernisaż wystawy w Zagrzebiu

Jesienią zeszłego roku podczas I Międzynarodowego Sympozjum Litograficznego w Lublinie mieliśmy przyjemność gościć studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu. Na wystawie pracowni litografii prowadzonej przez profesora Josipa Bace i docenta Mirana Sabica mogliśmy zobaczyć pełne spektrum grafik studenckich realizowanych w technice druku z kamienia.

    W ramach rewizyty w Zagrzebiu 3 kwietnia w Galerii Canvas miał miejsce wernisaż wystawy prezentującej litografie artystów uczestniczących w naszym lubelskim  sympozjum. Wystawę otworzyli pan prodziekan Miran Sabic i dr hab. Krzysztof Rukasz.  Galeria Canvas to instytucja zlokalizowana w ścisłym centrum Zagrzebia, od wielu lat specjalizująca się głównie w promocji współczesnej grafiki artystycznej. Kolejnego dnia w Galerii Hodnik mieszczącej się w murach zagrzebskiej Akademii  pan Dziekan  Tomislav Buntak i profesor Josip Bace otworzyli wystawę pracowni litografii Wydziału Artystycznego UMCS . Wydarzeniu temu towarzyszyła jeszcze jedna wystawa zorganizowana w sąsiedniej  Galerii Galirija, w której   zaprezentowane zostały zdjęcia i filmy  wykonane przez Diane Trohar, Ivice Purgara i Davora Dmitrovica podczas ich wizyty w Lublinie w ramach I-go Międzynarodowego Sympozjum Litograficznego. Wszystkie trzy wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem władz uczelni, profesorów, studentów jak i szeroko pojętego środowiska artystycznego Zagrzebia.

   W okresie tym odbyły się również prezentacje multimedialne poświęcone   litograficznej twórczości dr hab. Krzysztofa Rukasza, pracowni litografii Wydziału Artystycznego oraz najlepszym dyplomom i najciekawszym wydarzeniom artystycznym realizowanym przez Instytut Sztuk Pięknych. Studenci z Zagrzebia przez dwa tygodnie poznawali tajniki kreacji matrycy litograficznej przy użyciu aerografu, mini  pistoletu do piaskowania, a także metodę długopisową, w których specjalizuje się nasza pracownia litograficzna.

                                                                                                                                                     K.R.

Wystawy i warsztaty powstały dzięki inicjatywie i kontaktom dr hab. Krzysztofa Rukasza.

    Aktualności

    Autor
    Emilia Olszak
    Data dodania
    26 kwietnia 2019