Kandydaci i uczniowie szkół średnich! 

Serdecznie zapraszamy do udziału w serii webinarów przybliżających tematykę międzynarodowych stosunków gospodarczych.

 

Tytuł

Prowadzący

Termin

Jak poważne będą ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie?

Dr Magdalena Kąkol

Dr hab. Paweł Pasierbiak

24 maja 2022 r.,

godz. 15.00

Dlaczego Chiny już nie produkują Waszych butów?

Główne czynniki zmian strukturalnych i specjalizacji w handlu zagranicznym Chin

 

Dr Monika Wojtas

Dr hab. Tomasz Białowąs

7 czerwca 2022 r.,

godz. 15.00

Pieniądz cyfrowy i płatności mobilne

Innowacje na współczesnym rynku pieniężnym

Dr Katarzyna Twarowska

Dr Konrad Czernichowski

22 czerwca 2022 r.,

godz. 15.00

 

Webinary odbędą się za pośrednictwem platformy MS Teams w czasie rzeczywistym, a dołączenie do spotkań będzie możliwe za pośrednictwem dedykowanych linków. 

 

WEBINAR #1

Jak poważne będą ekonomiczne skutki wojny w Ukrainie?

 24 maja 2022 r. (wtorek), godz. 15.00

Nie mogłeś uczestniczyć w webinarze? Kliknij, aby zapoznać się z prezentacją!

Rozpoczęcie przez Rosję wojny w Ukrainie zszokowało świat. Mało kto spodziewał się, że po ogólnoświatowym doświadczeniu pandemii, będziemy zmagać się z kolejnym poważnym problemem mającym konsekwencje dla całego świata. W coraz większym stopniu przekonujemy się, że to co dzieje się dookoła nas, w bliższym czy dalszym otoczeniu, ma decydujący wpływ na to co robimy, myślimy, jak funkcjonujemy. W trakcie niniejszego webinaru, proponujemy Wam przyjrzenie się gospodarczym skutkom wojny w Ukrainie. Konsekwencje wojny już są poważne, a przyszłość również niesie wiele niewiadomych. Chcielibyśmy spojrzeć na to zagadnienie z trzech poziomów: globalnego (wpływ wojny na gospodarkę światową), krajowego (wpływ na gospodarkę Polski, Ukrainy i Rosji) oraz z poziomu nam najbliższego – z punktu widzenia gospodarstw domowych. Jak trwająca wojna zmieni relacje gospodarcze w świecie? Czy uda się przezwyciężyć kryzys gospodarczy, który uwidacznia się w wielu obszarach? Jak długo będą odczuwalne skutki wojny? Na te i inne (także Wasze) pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie webinaru.

 

 

WEBINAR #2 

Dlaczego Chiny już nie produkują Waszych butów?

Główne czynniki zmian strukturalnych i specjalizacji w handlu zagranicznym Chin 

7 czerwca 2022 r. (wtorek), godz. 15.00

Nie mogłeś uczestniczyć w webinarze?  

Chiny są obecnie największym eksporterem na świecie z udziałem wynoszącym blisko 15%, a w eksporcie produktów przemysłowych 20%. Przez wiele lat chińskie produkty były synonimem tanich, niskiej jakości, pracochłonnych dóbr sprzedawanych w atrakcyjnych cenach w sieciach handlowych z odzieżą, obuwiem, elementami wyposażenia wnętrz. Jednak w ostatnich kilkunastu latach coraz rzadziej na metkach z odzieżą i obuwiem pojawia się napis Made in China – będący najsilniejszą ‘marką’ świata. Z drugiej strony Chiny umacniają swoją pozycję na rynku smartfonów, laptopów, sprzętu RTV i AGD, ale również, w jeszcze większym stopniu, półprzewodników, elektroniki przemysłowej i podzespołów wykorzystywanych w produkcji np. samochodów. Co zatem spowodowało takie zmiany? Jak Chinom udało się zmienić swoją specjalizację produkcyjną i eksportową? Jak zachodzące zmiany wpływają na gospodarkę światową i Polskę?

 

 

WEBINAR #3

Pieniądz cyfrowy i płatności mobilne

Innowacje na współczesnym rynku pieniężnym 

22 czerwca 2022 r. (środa), godz. 15.00

Nie mogłeś uczestniczyć w webinarze? Kliknij, aby zapoznać się z prezentacją!

Postępujący w ostatnich latach dynamiczny rozwój technologii powoduje istotne zmiany na rynku finansowym i w systemach płatniczych. Coraz częściej korzystamy z bankowości mobilnej, a banki centralne podejmują prace nad emisją pieniądza cyfrowego (CBDC – Central Bank Digital Currency). Do pełnienia funkcji pieniądza pretendują również kryptowaluty, a w szczególności tzw. stablecoins, czyli stabilne kryptowaluty, których wartość powiązana jest z kursami najważniejszych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. W trakcie webinaru zechcemy przyjrzeć się procesowi upowszechniania pieniądza cyfrowego oraz gospodarczym konsekwencjom tego zjawiska. Omówimy również przykład Tanzanii, aby pokazać, jak w warunkach niskiego odsetka osób z rachunkiem bankowym, a jednocześnie zaawansowanej telefonii komórkowej, rozwinęła się bankowość mobilna M-Pesa. Jakim pieniądzem będziemy posługiwali się za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? Czy przyszłość stanowią płatności mobilne, CBDC, a może kryptowaluty? Czy w miejsce obecnie znanych form pieniądza pojawią się takie, których dziś jeszcze sobie nie wyobrażamy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania.