Warsztaty Entomologiczne: ”Niesamowity świat owadów”

W dniach 16-19 sierpnia 2018 r. w centralnej Polsce na obszarze Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego odbyły się ogólnopolskie terenowe Warsztaty Entomologiczne: ”Niesamowity świat owadów”. Warsztaty koordynowane przez doktoranta Zakładu Zoologii UMCS magistra Adama Tarkowskiego były zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Biologów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie przy współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Pszczelarzy „Apis” Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Studenckim Kołem Naukowym Entomologów „Pasikonik” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Z obszaru całej Polski w warsztatach wzięło udział prawie 40 osób. Na uczestników czekały ciekawe wykłady, ćwiczenia laboratoryjne oraz zajęcia terenowe. Uczestnicy wysłuchali 10 niezwykłych wystąpień entomologicznych przygotowanych przez specjalistów m.in. dr hab. Pawła Buczyńskiego czy dr hab. Stanisława Czachorowskiego. Podczas ćwiczeń zostali zaznajomili z budową i metodami rozpoznawania owadów np. ważek i wciornastków. Zajęcia terenowe pozwoliły odkryć niezwykłą przyrodą centralnej Polski oraz spotkać i złapać owady z różnych typów siedlisk od wodnego przez łąkowe do leśnego.

Druga wersja warsztatów podobnie jak pierwsza, która miała swoje miejsce w Mikołajkach na Mazurach została odebrana bardzo pozytywnie. Wspaniała atmosfera i otoczenie wywoływały uśmiechy na twarzach uczestników. Na warsztatach prócz możliwości wymiany swoich doświadczeń naukowych i zdobycia nowych wszyscy mieli niezwykłą możliwość na zawarcie nowych znajomości a nawet przyjaźni.

Bardzo pozytywna ocena oraz duże zainteresowanie skłaniają organizatorów do planowania trzeciej wersji Warsztatów Entomologicznych w 2019 r. Odbędą się one tym razem prawdopodobnie w południowo-zachodniej Polsce na obszarze graniczącym z Niemcami i Czechami w województwie dolnośląskim. Planowanym terminem warsztatów jest sierpień. Na warsztaty zaproszone są wszystkie zainteresowane osoby również z zagranicy.  Po przyszłe informacje już od 2019 roku będzie można zaglądać na internetową stronę warsztatów https://entomologiaumcs.wixsite.com/warsztaty. Będzie ona zarówno w języku polskim i angielskim.

Fot. Joanna Wiśniewska, SKFP UMCS

    Aktualności

    Data dodania
    16 października 2018