Aktualności

UMCS otrzymał tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego

Z ogromną radością informujemy, że podczas uroczystej gali, która odbyła się 15 lutego 2020 r. w Centrum Spotkania Kultur Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie został przyznany prestiżowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego.

Statuetkę z rąk marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego przyjął JM Rektor UMCS – prof. Stanisław Michałowski. Kapituła honorowa zdecydowała się przyznać uczelni nagrodę w kategorii instytucja, doceniając jednocześnie ogromny, wieloletni wkład w wielopłaszczyznowy rozwój regionu. Ten honorowy tytuł jest przyznawany nieprzerwanie od 1999 roku. Podczas tegorocznej uroczystości statuetki Ambasadora Województwa Lubelskiego zostały wręczone po raz 21. Nagroda ta przyznawana jest za szczególny wkład na rzecz promocji Lubelszczyzny w kraju oraz poza jego granicami. Dotychczas docenione zostały wybitne organizacje, instytuty badawcze czy szpitale.

Laureat – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, obchodzący w październiku 2019 r. 75-lecie powstania, jest największą uczelnią we wschodniej Polsce. Studenci podejmujący naukę na UMCS doceniają jej wysoką pozycję wśród polskich uczelni w kategorii „preferencje pracodawców". Ponad 247 000 naszych absolwentów odnosi sukcesy w każdym z sektorów gospodarki oraz kulturze, polityce, potwierdzając w sposób szczególny nierozerwalne związki łączące Uniwersytet z Lublinem i Lubelszczyzną.

Fot. Bartosz Proll

Uniwersytet przykłada szczególną wagę do umiędzynarodowienia w wymiarach badawczym, dydaktycznym oraz instytucjonalnym. Jest w ścisłej czołówce uczelni w Polsce pod względem ogólnej liczby studentów zagranicznych pochodzących z blisko 50 państw. Bazę partnerów międzynarodowych stanowi kilkaset instytucji z całego świata. Uczelnia zainicjowała Program Research in Lublin, w ramach którego we współpracy z Urzędem Miasta Lublin prowadzi działania na rzecz pozyskiwania i zatrudniania wybitnych naukowców z zagranicy. Uniwersytet bierze udział w kluczowych dla województwa inicjatywach oraz programach proprzedsiębiorczych, których zadaniem jest wsparcie gospodarczo użytecznych wyników badań naukowych i prac rozwojowych oraz ich komercjalizacja.

Pracownicy mogą poszczycić się przełomowymi badaniami, wśród nich znajdują się: wprowadzenie na polski rynek preparatu podnoszącego odporność pszczół; stworzenie przemysłowej technologii produkcji mutanazy – unikatowego enzymu, skutecznego w walce z próchnicą zębów; opracowanie bionawozu stymulującego kiełkowanie i wzrost roślin bobowatych oraz nowatorską metodę modyfikacji asfaltów, wykorzystywaną obecnie w przemyśle. Nieustannie prowadzone są badania naukowe, w tym nad innowacyjnym zastosowaniem enzymu lakazy w leczeniu raka szyjki macicy, zaś badacze z UMCS i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspólnie opracowali preparat z płynu celomatycznego dżdżownicy, który niszczy w badaniach in vitro komórki raka płuca w 75–80%.

Od początku swego istnienia UMCS łączy sferę nauki i dydaktyki z akademicką kulturą i sportem. W obszarze kultury niezwykle znaczące są działania podejmowane przez ACK UMCS Chatka Żaka. Funkcjonują tam m.in.: zespół tańca ludowego, chór akademicki, Orkiestra Św. Mikołaja. Z kolei występy teatralne i kabarety od lat docierają do szerokiego grona mieszkańców.

Dopełnieniem działalności Uczelni jest sport akademicki i wyczynowy. Zawodnicy AZS UMCS odnoszą liczne sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Zdobyli medale na mistrzostwach Europy, a wielu zawodników uzyskało możliwość startu na igrzyskach olimpijskich. Sukcesy odnoszą również koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. W klasyfikacji Ministerstwa Sportu i Turystyki z zakresu upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży Klub AZS UMCS zajął 1. miejsce w rankingu województwa lubelskiego i 7. w Polsce.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej zbudował silny kapitał naukowy, dydaktyczny, organizacyjny i społeczny, tworząc Uczelnię kompletną, która dzięki swojej wielopłaszczyznowej działalności wnosi wielki wkład w promowanie Lublina i Lubelszczyzny w kraju oraz poza jego granicami.

    Aktualności

    Data dodania
    17 lutego 2020