Aktualności

XVI Lubelski Festiwal Nauki – spotkanie z koordynatorami

17 października 2019 roku w Sali Senatu UMCS miało miejsce spotkanie podsumowujące XVI edycję Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbył się w dniach 14-20 września 2019 roku pod hasłem „Nauka – technika – innowacje”.

Głównym organizatorem wydarzenia była Politechnika Lubelska, a także Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Urząd Miasta Lublin oraz około trzydzieści innych uczelni, instytutów naukowych oraz instytucji z województwa lubelskiego.

Udział w spotkaniu wzięli Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, koordynator uczelniany UMCS XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki dr Monika Baczewska-Ciupak oraz koordynatorzy wydziałowi Uczelni: dr Amadeusz Popek z Wydziału Artystycznego UMCS, dr Monika Marek-Kozaczuk z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS, dr Elżbieta Olszewska z Wydziału Chemii UMCS, dr Jakub Czerniak z Wydziału Ekonomicznego UMCS, dr Krzysztof Rojek z Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, dr Ariel Orzełek z Wydziału Humanistycznego UMCS, dr Anna Gąsior z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS, dr Jakub Kuna z Wydziału Nauki o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, dr hab. Marta Czechowska-Bieluga, prof. UMCS z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS oraz dr Grzegorz Lubeńczuk z Wydziału Prawa i Administracji UMCS.

Spotkanie dopełnili swoją obecnością koordynatorzy jednostek uczelnianych: mgr Violetta Dryło z Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, mgr Urszula Poślada, st. kustosz dyplomowany z Biblioteki Głównej UMCS, lic. Jagoda Tomczak-Osuchowska z Centrum Kształcenia i Obsługi Studiów UMCS, mgr Natalia Rola z Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS, mgr Wirginia Gieryng-Cieplak z Centrum Transferu Wiedzy i Technologii UMCS, lic. Dominik Małys z Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego UMCS, a także mgr Anna Bukowska z Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.

Październikowe spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, uwag i spostrzeżeń na temat XVI LFN, a także wręczenia dyplomów i upominków koordynatorom, którego dokonał Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. Uczestnicy prowadzili również rozmowy dotyczące kolejnej edycji wydarzenia, w przyszłym roku bowiem to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej będzie pełnić zaszczytną funkcję głównego organizatora XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

W trakcie spotkania koordynator uczelniany UMCS XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki dr Monika Baczewska-Ciupak dokonała podsumowania przebiegu i organizacji przedsięwzięcia. W XVI Lubelskim Festiwalu Nauki z ramienia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej udział wzięło jedenaście wydziałów oraz dziesięć jednostek uczelnianych. W trakcie Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbył się 15 września 2019 roku na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zrealizowano 130 projektów, w tym około 30 przez UMCS.

Z kolei w ramach całego festiwalu odbyło się 1445 projektów badawczych, edukacyjnych i artystycznych, z czego aż 310 zgłosiła nasza Uczelnia. Jest to dotychczas najlepszy wynik Uniwersytetu, począwszy od I edycji LFN, która odbyła się w 2004 roku. Co warte podkreślenia, na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach XVI edycji LFN zarezerwowano 33 tys. miejsc, z czego ponad 8 tys. osób wybrało projekty realizowane na naszej Alma Mater, które nawiązywały zarówno do tegorocznego hasła festiwalu, jak i jubileuszu 75-lecia UMCS.

Sukces ten nie byłby możliwy bez ogromnego zaangażowania oraz wzajemnej partycypacji koordynatorów wydziałów i jednostek oraz kierowników i organizatorów projektów na których ręce w niniejszym miejscu należy złożyć szczególne podziękowania i wyrazy wdzięczności. Z biegiem lat Lubelski Festiwal Nauki coraz wyraźniej zapisuje się w naszej pamięci jako bezprecedensowe w skali kraju wydarzenie, które nie tylko popularyzuje naukę poza murami uczelni, lecz także unaocznia jej służebną rolę wobec społeczeństwa.

Fot. Bartosz Proll

    Aktualności

    Data dodania
    22 października 2019