Aktualności

UMCS w rankingu czasopisma „Nature”

Prestiżowe czasopismo „Nature” opublikowało raport „Nature Index 2016 Rising Stars”. „Rising Stars” to kraje, których pozycja w rankingu spektakularnie wzrosła na przestrzeni ostatnich czterech lat. Polska została wymieniona w tym rankingu jako pierwsza wśród „wschodzących gwiazd nauki”.

W rankingu dotyczącym państw Europy Południowej i Wschodniej (Top 25 institutions / South East Europe) na dwadzieścia pięć jednostek naukowych wymieniono aż osiem polskich, z czego trzy w pierwszej dziesiątce. Szczególnie wart podkreślenia jest fakt, że w gronie tych jednostek znalazł się Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nasza uczelnia zajęła w tym rankingu 22. miejsce. Artykuły, które dały UMCS tak wysoką pozycję w rankingu pochodzą z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki (dokładnie z Instytutu Fizyki). Ich autorami są: Marek Rogatko, Karol. I. Wysokiński, Wiesław I. Gruszecki, Rafał Luchowski, Wojciech Grudziński, Mieczysław Jałochowski, Ryszard Zdyb i Krzysztof Murawski (wraz ze współpracownikami).

Pozostałe wymienione uczelnie i jednostki badawcze z Polski to: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Uniwersytet Wrocławski, Polska Akademia Nauk oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ponadto wśród stu instytucji wiodących na świecie pod względem jakości badań naukowych (Top 100 institutions) znalazły się dwa polskie uniwersytety: Uniwersytet Jagielloński (na pozycji 69.) oraz Uniwersytet Warszawski (na miejscu 96.).

W latach 2012-2015 indeks „Nature” dla Polski wzrósł aż o 34%. W raporcie podkreślono, że tak duża zmiana była możliwa dzięki powołaniu w 2011 r. Narodowego Centrum Nauki jako agencji wspierającej badania podstawowe, a także kilka lat wcześniej jej odpowiednika dla nauk stosowanych – Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które stały się podstawowymi filarami grantowego systemu finansowania nauki. Zwrócono również uwagę na duże znaczenie funduszy unijnych.

Informacje o raporcie „Nature” na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki

    Aktualności

    Data dodania
    19 września 2016