Aktualności

Laureaci II edycji nagrody dot. książek o tematyce żydowskiej

Laureatami II edycji Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka, ustanowionej z inicjatywy środowisk akademickich związanych ze studiami żydowskimi w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, za najlepszą naukową publikację w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce zostali: dr hab. Joanna Lisek, dr Alicja Maślak-Maciejewska i dr Maria Cieśla. Nagroda przyznana została za książki wydane w 2008 roku. Gratulujemy!

W trakcie II edycji Nagrody wysłano 20 zgłoszeń. Kapituła, pod przewodnictwem Dziekana Wydziału Historycznego UJ, prof. Jana Święcha, wybrała do drugiego etapu 5 książek. Z uwagi na wysoki poziom publikacji postanowiono docenić wartość nominowanych publikacji i nagrodzić troje autorów:

  • dr hab. Joannę Lisek z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego za książkę „Kol isze - głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” – nagroda główna;

  • dr Alicję Maślak-Maciejewską z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Modlili się w Templu. Krakowscy Żydzi postępowi w XIX wieku. Studium społeczno-religijne” – druga nagroda;
  • dr Marię Cieślę z Instytutu Historii PAN w Warszawie za książkę „Kupcy, arendarze i rzemieślnicy. Różnorodność zawodowa Żydów w Wielkim Księstwie Litewskim w XVII i XVIII w.” – nagroda trzecia.  

Dyplomy uznania otrzymali także pozostali nominowani - prof. Joanna Tokarska-Bakir z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Slawistyki PAN za książkę „Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego” oraz dr hab. Artur Markowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego za książkę „Przemoc antyżydowska i wyobrażenia społeczne. Pogrom białostocki 1906 roku”.

Więcej informacji >>


Nagroda im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka, której wysokość wynosi 20 tys. złotych, została ustanowiona z inicjatywy środowisk akademickich związanych ze studiami żydowskimi w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przy wsparciu finansowym Fundacji im. Marcella i Marii Roth. Jej patronami są dwaj wybitni uczeni, którzy wnieśli wielki wkład w poprawę relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, a także przyczynili się do rozwoju studiów żydowskich i badań nad dziejami polskich Żydów - prof. Józef A. Gierowski, rektor UJ w latach 1981-1987 i prof. Chone Shmeruk z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Nawiązana przez nich w 1984 roku współpraca stanowiła impuls do podjęcia interdyscyplinarnych badań w zakresie judaistyki i zaowocowała ich ogromnym rozwojem.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

    Aktualności

    Data dodania
    13 listopada 2019