Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
W czwartek 1 maja o godzinie 16.30 na antenie TVP Lublin zostanie pokazany film dokumentalny „MARIA” poświęcony postaci patronki UMCS Marii Curie-Skłodowskiej. Mogłoby się wydawać, że o polskiej noblistce już wszystko zostało powiedziane, a tymczasem osoba uczonej inspiruje do kolejnych poszukiwań i odkryć. Film powstał z okazji 80-lecia Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i przedstawia kilka równoległych narracji. Są to mniej znane fakty związane z życiem uczonej, w tym jej powiązania z Lublinem i Lubelszczyzną. Jednocześnie zostaje zaprezentowana historia powstania uniwersytetu. Równolegle śledzimy losy dwukrotnej laureatki nagrody, Nobla przybliżając jej dokonania i ich znaczenie m.in. dla współczesnej medycyny. Ważną stroną filmu jest zaprezentowanie Marii Curie-Skłodowskiej jako postaci nieszablonowej i na wskroś nowoczesnej, znacznie wyprzedzającej czasy, w jakich żyła.
W produkcji zostały wykorzystane sceny fabularyzowane realizowane m.in. w Zawieprzycach, gdzie młoda Maria spędzała wakacje. Dużym walorem filmu jest bogata dokumentacja ikonograficzna – fotograficzna i
filmowa, a także sceny reporterskie, które zostały nagrane m.in. w Kijanach oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Lublinie. Na potrzeby filmu zostały również zrealizowane sceny reporterskie w
pracowni Sztucznej Inteligencji UMCS, gdzie po przetworzeniu danych został wygenerowany nowy portret Uczonej.
W filmie wypowiadają się m.in. Rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, historyk prof. Jan Pomorski, muzealnik Anna Dubis, dr hab. Bożena Zgardzińska specjalizująca się w AI, dyrektor Muzeum Marii Curie – Skłodowskiej w Warszawie Barbara Gołębiowska, dr Aleksandra Kozłowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Lublinie, prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska z UMCS, chemik i biograf noblistki - dr Tomasz Pospieszny oraz prof. Izabela Nowak – prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego.
W scenach fabularyzowanych występują: Jagienka Chyż w roli Marii Curie-Skłodowskiej, Krzysztof Petkowicz jako Piotr Curie oraz Wojciech Augustyński w roli Henri Becquerel.
Film był realizowany od lipca 2023 do września 2024 roku.
Autorką scenariusza i reżyserem jest Grażyna Stankiewicz. Film został zrealizowany przez ekipę TV UMCS w składzie: Jagienka Chyż, Vlada Danylenko, Tomir Jędrejek, Dawid Kawerski, Wojciech Lutomski, Julia Łusiak, Katarzyna Szawłoga, Karolina Włodarczyk.
Producentem filmu jest ACKiM UMCS Chatka Żaka.
fot. Katarzyna Szawłoga