Patio górne w CKF UMCS oczami studentów SKNP

dr Dagmara Kociuba

10.10.2016

Studenckie Koło Naukowe Planistów UMCS we współpracy z Centrum Kultury Fizycznej UMCS stworzyło projekt zagospodarowania górnego patio w obiekcie CKF. W toku prac w maju br. członkowie SKNP w składzie: Dominika Bielak, Ewa Głowacka, Magdalena Matejek, Ewelina Kuchno, Ewelina Sabała i Rafał Fornal pod opieką dr Dagmary Kociuby z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania przebadali preferencje użytkowników obiektu Centrum Kultury Fizycznej UMCS odnośnie przestrzeni publicznych. Wyniki badania miały określić potrzeby i wymagania użytkowników, które były pomocne przy zaprojektowaniu i zagospodarowaniu obiektów: Patio „górne”, Patio „dolne” oraz lokalu gastronomicznego. Łączna liczba respondentów wynosiła 153 osoby, z czego ankietę w formie papierowej wypełniło 116 osób, a w wersji elektronicznej 37 osób.

W drugiej połowie czerwca br. studenci z SKNP przedstawili koncepcję zagospodarowania przestrzennego „Górnego patio” w postaci wizualizacji 3D. Koncepcja ma na celu uatrakcyjnienie, ożywienie i otwarcie przestrzeni patio. W tym celu zaprojektowano nowe funkcjonalne drzwi prowadzące do patio, taras, pochylnię dla wózków inwalidzkich, małą architekturę i zieleń. W projekcie założono powierzchnie biologicznie czynną powyżej 20 %.  Stworzono wiele miejsc do odpoczynku dla przyszłych użytkowników w formie ławek i leżaków. Na tarasie usytuowano stoliki z siedzeniami, a także dodatkowo meble z palet. Przearanżowano istniejącą rabatę znajdującą się na środku patio. Na parapetach okien umieszczono donice z kwiatami Rozwiązania zastosowane w koncepcji wynikały ściśle z preferencji określonych przez respondentów badań ankietowych - użytkowników obiektu i były dyskutowane z dyrekcją, pracownikami CKF oraz studentami.

Opiekunem merytorycznym projektu jest dr Dagmara Kociuba, projekt konsultowano z mgr inż. arch. Anną Sawicką z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania, patronatem projektu jest dr Tomasz Bielecki – Dyrektor CKF UMCS.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem!