Szlakami Polski Niepodległej 1914-1922

Miło nam poinformować, że została opublikowana pierwsza aplikacja Instytutu Historii pt. Szlakami Polski Niepodległej 1914-1922. Aplikacja jest Interaktywnym Atlasem Historycznym, adresowanym głównie do młodego pokolenia i pasjonatów historii. Aplikację przygotował zespół Instytutu Historii UMCS w Lublinie pod kierownictwem naukowym prof. Jana Pomorskiego.


Jest to pierwszy taki atlas historyczny w Polsce składający się z 30 cyfrowych map prezentujących w dynamicznym ujęciu czasoprzestrzennym walkę, jaką toczyli Polacy w latach 1914-1922 o Polskę; wytyczenie jej granic i obronę odzyskanej po 123 latach zaborów niepodległości.

Autorzy dużą wagę przywiązywali zarówno do walorów edukacyjnych aplikacji, jak i do metodologii historii wizualnej, dzięki czemu powstało unikalne źródło wiedzy i rozrywki jednocześnie. W aplikacji będzie można zobaczyć animowaną relację z Bitwy Warszawskiej, usłyszeć głos Józefa Piłsudskiego, a także poznać dwie wizje odbudowy Polski. Towarzysząc powstawaniu II Rzeczypospolitej, użytkownik przemierzy pięć szlaków niepodległości. Każdy szlak to jedna lekcja historii z dedykowanymi mapami 3D i rozbudowaną wiedzą historyczną w postaci multimediów, zdjęć i dokumentów źródłowych.

Aplikację można pobrać w Google Play i App Store:

Projekt finansowany jest w ramach Programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Szlakami Polski Niepodległej” w latach 2018–2019. Autorzy dużą wagę przywiązują zarówno do walorów edukacyjnych aplikacji, jak i do metodologii historii wizualnej, dzięki czemu powstało unikalne źródło wiedzy i rozrywki jednocześnie.

Więcej informacji znajdą Państwo w Zakładce Szlakami Niepodległej na stronie WWW Instytutu Historii (link).

    Aktualności

    Autor
    Katarzyna Brzyska
    Data dodania
    28 czerwca 2019