Logopedia z audiologią na UMCS to pierwszy taki kierunek w Polsce, który wyznaczył nowe standardy kształcenia logopedów. Prowadzony jest przez Katedrę Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS (najstarszą w kraju placówkę naukową zajmująca się zaburzeniami mowy) i Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie, cieszący się światową renomą w dziedzinie leczenia zaburzeń słuchu.
Przedmioty na kierunku logopedia z audiologią realizowane są w ramach następujących modułów kształcenia: metodologiczne podstawy logopedii, biologiczne podstawy logopedii, metody lingwistyczne w logopedii, zaburzenia mowy, audiologia, przedmioty pedagogiczne i przedmioty wybieralne.
Szczegółowy program studiów znajduje się pod adresem:
https://usosweb.umcs.pl/kontroler.php?_action=katalog2/programy/pokazProgram&prg_kod=H-L-2S
- Logopedia z audiologią ze specjalnością: logopedia kliniczna. Specjalność logopedia kliniczna umożliwia nabycie uprawnień logopedy i audiologa ogólnego, a także przygotowanie teoretyczne i częściowo praktyczne do uzyskania praw wykonywania zawodu logopedy w placówkach służby zdrowia. Logopeda kliniczny jest przygotowany do wykonywania logopedycznych badań mowy i audiometrycznych badań słuchu u dzieci, młodzieży i dorosłych ze schorzeniami neuropsychiatrycznymi i sensorycznymi, stawia rozpoznania logopedyczne i audiologiczne, programuje terapię logopedyczną i audiologiczną oraz realizuje cele terapeutyczne w warunkach klinicznych. Przygotowanie zawodowe w ramach logopedii klinicznej umożliwia prowadzenie wczesnej interwencji logopedycznej w przypadku zaburzeń rozwojowych u noworodków i niemowląt urodzonych przedwcześnie, z zespołem złożonych wad genetycznych, u dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, deficytami sensorycznymi, a także w przypadku nabytych schorzeń neuropsychiatrycznych w okresie dzieciństwa, adolescencji, dorosłości oraz w wieku senioralnym. Logopeda kliniczny jest przygotowany do specyfiki pracy w placówkach opieki medycznej, potrafi realizować cele terapeutyczne we współpracy z pozostałym personelem służby zdrowia, a w doborze metod i form pracy logopedycznej uwzględniać stan kliniczny pacjentów na danym etapie leczenia.
- Logopedia z audiologią ze specjalnością: surdologopedia. Specjalność surdologopedia umożliwia nabycie uprawnień logopedy i audiologa ogólnego, a także przygotowanie teoretyczne i częściowo praktyczne do uzyskania praw wykonywania specjalności surdologopedy.
Podział na specjalności będzie dokonywany przy składaniu dokumentów na studia.
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku (zarówno o specjalności logopedia kliniczna jak i surdologopedia) dysponuje nowoczesną wiedzą i umiejętnościami z zakresu rozwoju mowy, diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń mowy i słuchu, kształtowania emisji głosu i techniki mówienia. Poziom kompetencji absolwenta studiów magisterskich jest zgodny z europejskimi standardami kształcenia logopedów. Uzyskane przygotowanie pedagogiczne pozwala na podjęcie pracy w charakterze nauczyciela – logopedy i audiologa ogólnego. Pozwala kompetentnie prowadzić zajęcia z osobami ze sprzężonymi zaburzeniami rozwojowymi i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Absolwent jest przygotowany do prowadzenia badań naukowych i kontynuowania edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).
Wyodrębnienie w programie studiów logopedycznych dwóch specjalności: logopedii klinicznej i surdologopedii jest spowodowane:
- ewaluacją osiąganych przez absolwentów w toku kształcenia wiedzy i umiejętności oraz ich przydatności na rynku pracy;
- przeprowadzonym badaniem oczekiwań studentów/absolwentów;
- badaniem zakładanych efektów kształcenia w odniesieniu do oceny stopnia ich przydatności na rynku pracy (opinia przedstawicieli pracodawców wchodzących w skład Zespołu Programowego);
- sondażowym badaniom losów absolwentów studiów logopedycznych drugiego stopnia logopedii z audiologią na UMCS.
Możliwości zatrudnienia
Absolwent studiów logopedia z audiologią jest przygotowany do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu na poziomie poradnictwa ogólnego w placówkach oświatowych (przedszkolach, szkołach podstawowych) i placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, poradnie audiologiczne, foniatryczne, otolaryngologiczne), domach pomocy społecznej. Osoba kończąca studia z zakresu logopedii z audiologią ma praktyczne umiejętności kształtowania i korygowania emisji głosu oraz techniki mówienia, co umożliwia podjęcie pracy na stanowisku logopedy również w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, placówkach kulturalnych i innych zatrudniających ludzi zawodowo posługujących się głosem.
Ukończenie studiów drugiego stopnia umożliwia podjęcie pracy w charakterze logopedy i audiologa ogólnego we wszystkich placówkach zatrudniających takich specjalistów – poza placówkami wymienionymi wcześniej, także w: szkołach ponadpodstawowych, poradniach pedagogiczno-psychologicznych, placówkach medycznych, również o charakterze zamkniętym (szpitale, kliniki, instytuty), placówkach prowadzących kształcenie w zakresie emisji głosu i techniki mówienia oraz stanowi podstawę pracy w ramach praktyki prywatnej (gabinety logopedyczne i audiologiczne)
Zdobyta specjalność „surdologopedia” pozwala na poszerzenie wiedzy i umiejętności z audiologii i surdologopedii, co umożliwia zdobycie zatrudnienia w specjalistycznych placówkach leczenia osób z zaburzeniami słuchu, poradniach specjalistycznych, ośrodkach szkolno-wychowawczych dla dzieci z zaburzeniami słuchu, w szkołach integracyjnych.
Zdobyta specjalność „logopedia kliniczna” pozwala na poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie neurologopedii, w porównaniu z kompetencjami logopedy ogólnego, co umożliwia znalezienie zatrudnienie na oddziałach neonatologii, neurologii i psychiatrii, rehabilitacji neurologicznej, gerontologii, w przychodniach przyszpitalnych i w placówkach opieki ambulatoryjnej.
Możliwości rozwoju
Wydział Humanistyczny oferuje studentom możliwość działalności w Naukowym Kole Logopedów i Audiologów, pracę w charakterze wolontariuszy w Uniwersyteckiej Pracowni Logopedycznej Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS pod opieką Pracowników Katedry, a także drukowanie publikacji z zakresu logopedii w recenzowanych czasopismach: „Logopedia” i „”Biuletyn Logopedyczny”.
Możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy logopedy i audiologa w różnych placówkach klinicznych umożliwiają umowy o współpracę zawarte pomiędzy UMCS a:
- Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie,
- Instytutem Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie,
- Szpitalem Neuropsychiatrycznym im. prof. M. Kaczyńskiego w Lublinie.
Studencka Poradnia Logopedyczna, prowadzona na rzecz społeczności lokalnej przez studentów logopedii z audiologią
Dodatkowe informacje
Kierunek ten prowadzony jest na Wydziale Humanistycznym.
Uwagi: Szczegółowe informacje o kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Humanistycznym, sylwetki absolwentów poszczególnych specjalności, aktualnie realizowane plany i programy studiów, a także harmonogramy zjazdów na studiach niestacjonarnych są zamieszczone na stronie internetowej https://www.umcs.pl/pl/logopedia.html.
Limit miejsc
59
Dlaczego UMCS?