Sukces futsalistów w finale AMP w Poznaniu

W dniach 18 – 21.02.2016 w Poznaniu odbył się Finał Akademickich Mistrzostw Polski (AMP) w Futsalu Mężczyzn. W turnieju uczestniczyło 16 najlepszych drużyn akademickich w kraju, wśród których znalazł się również Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie.

Drużyna prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego przed dwoma tygodniami wywalczyła awans do rozgrywek finałowych w Poznaniu, wygrywając po raz pierwszy historii Półfinał AMP w Futsalu (Strefa C), który odbył się w Lublinie (w latach ubiegłych, jeśli udawało się zdobyć awans to jedynie z miejsc 2 – 4, natomiast w tym roku UMCS osiągnął pierwsze miejsce).

W turnieju finałowym UMCS znalazł się w grupie B razem z Uniwersytetem Ekonomicznym Wrocław, Politechniką Białostocką oraz Politechniką Poznańską. Poniżej wyniki fazy grupowej Finału AMP (grupa B):

• Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej Lublin – Uniwersytet Ekonomiczny Wrocław 3 – 1 ( bramki: P. Czułowski, H. Kotowicz, T. Ławicki
  • Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej Lublin - Politechnika Białostocka 2 – 2 (bramki: T. Ławicki, K. Banachiewicz)
  • Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej Lublin - Politechnika Poznańska 3 – 0 (bramki: P. Czułowski, K. Banachiewicz, Ł. Mietlicki)

Dzięki osiągniętym wynikom nasz zespół zajął drugie miejsce w grupie i znalazł się wśród ośmiu najlepszych drużyn w Polsce. W fazie ćwierćfinałowej rywalem UMCS była Politechnika Gdańska (zespół oparty na zawodnikach pierwszoligowego klubu futsalowego). Mimo przewagi w grze i wielu sytuacji bramkowych, drużyna trenera Tomasza Bieleckiego przegrała 1 – 2.

• Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej Lublin – Politechnika Gdańska 1 – 2 (bramka: M. Świech)

Przegrani meczów ćwierćfinałowych rywalizowali o miejsca 5 – 8. W spotkaniu dającym prawo gry o piąte miejsce UMCS przegrał z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową Wałbrzych 2 – 3i pozostało nam grać o miejsce siódme.

• Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej Lublin - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa Wałbrzych 2 – 3 (bramki: T. Ławicki, P.)

W swoim ostatnim meczu UMCS zmierzył się o siódme miejsce z zespołem Uniwersytetu Ekonomicznego Kraków. Lublinianie pewnie wygrali 4 – 2 (bramki: M. Świech 2, D. Gawron, K. Banachiewicz) i ostatecznie zajęli siódme miejsce w klasyfikacji ogólnej Finału Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu Mężczyzn. Równocześnie w klasyfikacji typów uczelni UMCS zajął drugie miejsce wśród uniwersytetów i zdobył srebrne medale (pierwsze miejsce zajął Uniwersytet Zielonogórski – zwycięzca tegorocznych AMP).

Podkreślić należy, że w ciągu dwóch tygodni lutego 2016 nasi futsaliści osiągnęli trzy historyczne sukcesy:

1. Pierwsze miejsce w Półfinale AMP strefy C w Lublinie (dotychczas udawało się zdobywać jedynie miejsca 3 – 4 lub nie awansować do Finału AMP).
  2. Siódme miejsce w klasyfikacji ogólnej AMP w Poznaniu.
  3. Drugie miejsce w klasyfikacji uniwersytetów AMP w turnieju finałowym w Poznaniu.

Skład drużyny:
1. Mateusz Zawiślak – prawo I r.
2. Wiktor Kozieł – ekonomia III r.
3. Paweł Porzucek – politologia studia doktoranckie.
4. Tomasz Ławicki – turystyka i rekreacja II r, II stopnia.
5. Łukasz Mietlicki – turystyka historyczna II r.
6. Marcin Świech – turystyka i rekreacja, III r.
7. Grzegorz Fularski- turystyka i rekreacja II r, II stopnia.

Trener: Tomasz Bielecki

Dodać należy również, iż w tym samym czasie (18 – 21.02.2016) w Poznaniu w Finale AMP w Futsalu uczestniczyła również nasza drużyna kobieca. Zespół prowadzony przez trenera Wojciecha Dankiewicza zajął dwunaste miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz piąte miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Można to uznać za duży sukces, gdyż zespół kobiet był jedynym przedstawicielem Lubelszczyzny podczas rozgrywek finałowych.