Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla dr hab. Mariusza Barczaka, prof. UMCS

Miło nam poinformować, że w dniu 25 maja 2022 roku dr hab. Mariusz Barczak, prof. UMCS, pracownik Instytutu Nauk Chemicznych odebrał z rąk Ambasadora USA w Polsce, Marka Brzezinskiego oraz Prezesa Fundacji Kościuszkowskiej, Marka Skulimowskiego, certyfikat potwierdzający otrzymanie Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej.

To prestiżowe stypendium pozwoli Prof. Barczakowi na zrealizowanie kilkumiesięcznych badań naukowych w The City College of New York, które dotyczyć będą możliwości wykorzystania specjalnie zaprojektowanych tkanin opartych na włóknach węglowych do ochrony przed szkodliwymi zanieczyszczeniami powietrza obecnymi wewnątrz budynków (tzw. indoor pollutants), m.in. formaldehydem, który jest przykładem niebezpiecznej substancji obecnej w praktycznie każdym domu czy budynku, na której działanie jesteśmy stale narażeni.

Założona w 1925 roku The Kosciuszko Foundation, z siedzibą w Nowym Jorku wraz z Fundacją Kościuszkowską Polska, od początków istnienia wspiera intelektualną, naukową i kulturową wymianę pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dzięki przyznawanym stypendiom, polscy naukowcy, akademicy, specjaliści i artyści mogą przeprowadzać badania i projekty w najlepszych instytucjach akademickich w Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi.

źródło: Wydział Chemii UMCS

    Wszystkie aktualności

    Data dodania
    3 czerwca 2022