Studiuj w Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023

Miasto Lublin we współpracy z lubelskimi uczelniami postanowiło otworzyć swoje mury i zaprosić tegorocznych kandydatów na studia na wyjątkowe, bo pierwsze w swoim rodzaju wspólne drzwi otwarte lubelskich uczelni. Wydarzenie odbędzie się 21 marca 2023 r. w godzinach 10:00-14:00 na placu Litewskim w Lublinie pn. Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży.

To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej.

W ramach wydarzenia Urząd Miasta Lublin oraz lubelskie uczelnie – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademia Nauk Stosowanych oraz Lubelska Akademia WSEI zaprezentują własny program atrakcji, który ukaże potencjał akademicki miasta oraz poszczególnych uczelni. Wydarzenie to będzie świetną okazją do zapoznania uczniów z praktycznym wymiarem studiów i możliwościami wszechstronnego rozwoju studentów na poszczególnych uczelniach. Będzie to również wspaniała okazja do zapoznania się z możliwościami rozwoju, jakie daje Lublin – Europejska Stolica Młodzieży.

Podczas eventu zostanie przybliżona oferta edukacyjna lubelskiego środowiska akademickiego, gdzie pracownicy poszczególnych uczelni przybliżą kandydatom na studia przebieg procesu rekrutacyjnego i wymagania stawiane przed maturzystami w nadchodzącej rekrutacji na studia. Uczniowie wszystkich klas szkół średnich będą mogli spotkać się ze studentami zaangażowanymi w działalność wielu kół naukowych oraz organizacji studenckich, w tym międzynarodowych, działających na terenie Lublina.

W ramach wydarzenia uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w atrakcjach towarzyszących, mających na celu zapoznanie ich z potencjałem turystycznym, kulturalnym i ekonomicznym miasta, takich jak wycieczki z przewodnikiem po Lublinie czy przejazd z przewodnikiem do Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Atrakcje towarzyszące

Wycieczki akademickie

Wszystkich zainteresowanych poznaniem Lublina z nieco innej strony – kulturalnej, przyrodniczej i akademickiej – zapraszamy na jedną z trzech propozycji wycieczek organizowanych w ramach wydarzenia!

„Spacer przyrodniczy”

Spacer przygotowany przez Jakuba Orłowskiego, Inspektora Bywaka, to doskonała okazja do tego, by przyjrzeć się roślinom i zwierzętom, które tworzą naturalną warstwę miasta i są jego mieszkańcami. To także okazja, aby zastanowić się, dlaczego te, a nie inne zwierzęta zamieszkują nasze miasto. Wycieczka poprowadzi przez Park Akademicki, następnie spacerując po osiedlu Adama Mickiewicza, uczestnicy zastanowią się wspólnie jak wygląda przyroda osiedli mieszkaniowych, co ją tworzy i jak mieszkańcy mogą ją chronić. Przewodnikiem spaceru przyrodniczego będzie Jakub Orłowski – z wykształcenia inżynier leśnictwa, a z zamiłowania edukator przyrodniczy z wieloletnim doświadczeniem, fotograf przyrody i krajobrazów. Przeprowadził setki godzin zajęć terenowych w całej Polsce, uczestnik obozów ornitologicznych, monitoringów, autor kilku wystaw fotografii przyrodniczej. Prowadzi internetowy profil „Inspektor Bywak”.

„Sześć tysięcy kroków po Lublinie”

Sześć tysięcy kroków to zalecana dzienna dawka chodzenia. Zapraszamy na spacer, który zapewni dawkę ruchu i wiedzy o Lublinie. Od Bramy Krakowskiej po miasteczko akademickie spacerowicze poznają historię miasta, najważniejsze wydarzenia z nim związane, oraz mnóstwo zakamarków, ciekawostek i dykteryjek związanych z Lublinem. Lublin jest miastem zielonym, akademickim oraz kompaktowym – w centrum wszędzie można dotrzeć pieszo w piętnaście minut. Wszystkie te stwierdzenia poddamy próbie w trakcie spaceru. Uczestnicy wycieczki prowadzonej przez Magdalenę Łuczyn (pilotkę wycieczek w miejskim programie „Przewodnicy Inspiracji”, autorkę projektu „Spacery sąsiedzkie: Bronowice”), odkryją mniej klasyczne oblicze miasta, poznają Lublin z innej, niecodziennej perspektywy.

„Lublin, jego skarby i atrakcje”

Spacer „Lublin, jego skarby i atrakcje” jest propozycją Fundacji Działań Edukacyjnych KReAdukacja skierowaną do studentów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. To spotkanie z ciekawymi ludźmi oraz okazja do odkrywania miejsc, które tworzą kreatywny klimat naszego miasta w aspekcie kulturalnym, społecznym oraz akademickim. Wycieczka, z udziałem specjalnie zaangażowanego do projektu przewodnika – Volodymyra Dyshlevuka, wyróżnionego mianem Przewodnika Inspiracji, stanowić ma dla młodych ludzi inspirację w planowaniu wolnego czasu, a także przy podejmowaniu różnych aktywności, również tych związanych z ich działalnością pozaszkolną i pozauczelnianą. Podczas oprowadzania po mieście istotny akcent kładziony będzie również na wielokulturowość i umiędzynarodowienie Lublina – tak w kontekście historycznym, jak i współczesnym, na bogatą ofertę kulturalną miasta i jego potencjał gospodarczy i akademicki.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez Formularz Zgłoszeniowy.

Miejsce rozpoczęcia każdej z wycieczek otrzymają Państwo w mailu zwrotnym z potwierdzeniem rejestracji.

Wycieczki Gutkiem i Ziutkiem

Zachęcamy do odbycia niezapomnianych wycieczek po Lublinie z przewodnikiem, z nietypowej perspektywy – z pokładu autobusu Gutek i trolejbusu Ziutek – zabytkowych pojazdów. Trasy przejazdów zostały pomyślane tak, aby podkreślić akademicki charakter Lublina. To również okazja, aby zobaczyć inne ciekawe pod względem turystycznym, kulturalnym i społecznym obszary miasta. Trasy powstały dzięki współpracy Urzędu Miasta Lublin z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – Lublin Sp. z o.o.

Udział w wycieczkach jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez Formularz Zgłoszeniowy.

Przejazd „Poznaj Gospodarczy Lublin”

Zapraszamy na specjalny przejazd autobusowy skierowany do kandydatów na studia oraz wpisujący się w cykl „Poznaj Gospodarczy Lublin”. Jego celem jest zaprezentowanie potencjału gospodarczego naszego miasta. Historię lubelskich przedsiębiorstw oraz profil firm prowadzących działalność gospodarczą na trasie przejazdów przybliży uczestnikom pracownik Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Lublin. Trasa rozpoczynie się na przystanku MPK Tarasy Zamkowe 03 (CH VIVO! Lublin) i prowadzić będzie przez: ul. Mełgiewską, ul. Metalurgiczną, obwodnicę miasta, Al. Witosa, następnie przez ul. Moritza, ul. Vetterów, ul. Braci Krausse, ul. Plewińskiego, ul. Grygowej, ul. Droga Meczęnników Majdanka, ul. Krańcową, ul. Wrotkowska, ul. Krochmalną, ul. Lubelskiego Lipca ’80, ul. Zamojską, ul. Lubartowską, Al. Tysiąclecia. Przejazdy zakończą się na przystanku Tarasy Zamkowe 03 (CH VIVO! Lublin). Organizatorem przejazdów jest Miasto Lublin w partnerstwie z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – Lublin – Sp. z o.o.

Udział w przejeździe jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez Formularz Zgłoszeniowy.

Do zobaczenia niebawem!

Śledźcie nas na stronie wydarzenia!

    Aktualności

    Data dodania
    16 marca 2023