Spektakl „Rytuał Przodków”

Zapraszamy na spektakl Teatru Imperialnego „Rytuał Przodków”, który odbędzie się w Chatce Żaka 5 marca 2020 roku o godz. 19:00.

Spektakl podejmuje próbę rekonstrukcji jednego z najstarszych i najbardziej tajemniczych obrzędów naszej zapomnianej dziś, słowiańskiej kultury - Dziadów. Tajemnicza opowieść, która powoli wprowadza nas w klimaty pogańskiego świata, umożliwia nowe spojrzenie na tematy tradycyjne. Pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące ludzką psychiką, związane z potrzebą transcendencji, przekraczania progu wieczności i sięgania po wiedzę przodków w odpowiedzi na dręczące człowieka XXI wieku dylematy.

Punkt wyjścia do kompozycji stanowi mickiewiczowski opis obrzędu, na kanwie którego rozciąga się muzyczna opowieść, pełna pieśni, splatająca w sobie historię kilku dusz przybyłych do naszego świata. Chcą podzielić się z żyjącymi mądrością i przestrogami, które sprawiłyby, że ich losy potoczyłyby się szczęśliwiej. To spotkanie nie byłoby możliwe bez bogini Mary (Marzanny). To właśnie na cześć Zmory pierwotnie obchodzono to święto. Wierzono, że jest w stanie otworzyć drzwi między światami i nie tylko zabrać duszę zmarłych, ale i przywieźć je z powrotem.

Scena - miejsce święte dla aktorów, na czas widowiska staje się miejscem rytuału, pełnym ceremonialnych przedmiotów, jedzenia i napojów potrzebnych, aby uczta między żywymi i umarłymi mogła się odbyć. Najważniejsze w całym obrzędzie jest światło świec, które jak latarnia morska dla dusz, wskazuje drogę podróżnikom z zaświatów do miejsca spotkania. Ogień nie tylko jest drogowskazem, ale także ma za zadanie uniemożliwić wyjście na świat demonom - duszom ludzi zmarłych nagłą śmiercią, samobójców, topielców, które, jak wierzono, w tym czasie potrafiły wyrządzić wiele szkód.

Zburzenie czwartej ściany i włączenie widza w akcję, pozwala widowni poczuć obecność dusz wędrujących między światami. W tym widowisku aktorzy stają się guślarzami Dziadów, każdy z nich jest medium, które udostępnia swoje ciało i głos, aby dać przemówić duchom zmarłych. A może jest odwrotnie? Może to historie zmarłych, dają żywym powód do mówienia?

Spektakl powstał przy współpracy z Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, Wydziałem Humanistycznym UMCS oraz Wydziałem Pedagogiki i Psychologii UMCS.

Wstęp na widowisko jest bezpłatny.

W związku z kameralnym charakterem widowiska prosimy o dokonywanie rezerwacji pod adresem mailowym teatr.imperialnyskant@gmail.com lub na stronie wydarzenia na Facebooku zaznaczając „wezmę udział”.

    Aktualności

    Data dodania
    12 lutego 2020