Dr Monika Barbara Sidor

Sidor Monika Barbara – politolog, adiunkt w Zakładzie Samorządów i Polityki Lokalnej na Wydziale Politologii UMCS.

Absolwentka IX Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lublinie; Wydziału Politologii UMCS na kierunku politologia; Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS na kierunku socjologia; studiów doktoranckich na Wydziale Politologii UMCS (2008) – rozprawa pt. Samorząd terytorialny w myśli politycznej Polski Odrodzonej (1918-1939).

Instruktorka Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, od 2005 r. w stopniu harcmistrzyni, przewodnicząca Rady Fundacji Centrum Rozwoju Lokalnego, członek Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Politologii UMCS.

Interesuje się: samorządem terytorialnym (zwłaszcza partycypacją społeczną na poziomie lokalnym), społeczeństwem obywatelskim (zwłaszcza społecznościami lokalnymi), ruchem harcerskim (zwłaszcza metodą harcerską), historią (zwłaszcza historią polityczna Polski XX w.) i turystyką.

Jest autorką kilkunastu publikacji na temat samorządu terytorialnego, m.in.: The process of enhancing citizens’ participation in local government in Poland, za którą otrzymała nagrodę za najlepszy artykuł młodego naukowca; Konsultacje społeczne w największych polskich miastach: prawne aspekty – praktyczne zastosowanie; Referendum lokalne jako instytucja kreująca społeczeństwo obywatelskie w Polsce; Budżet partycypacyjny – doświadczenia największych polskich miast.

Z czasów studiów wspomina anegdotę, kiedy na ćwiczeniach z historii Polski na Wydziale Politologii prowadzący zadał pytanie: „Kiedy w 1939 r. szła Armia Czerwona, to zabierali szczególnie zegarki, podobnie było jak przedzierali się na Zachód w 1944 r. Po co im było tyle zegarków?” Jeden ze studentów szybko odpowiada: „Zależało im na czasie!”.