Relacje z wydarzeń do 2017/2018


 

Tegoroczny cykl warsztatów pt. "Spotkania z lingwistyką" zakończył wykład Pana Profesora Jarosława Krajki pt. "Which English to teach, which English to learn" w dniu 15.06.2018 r. Zainteresowanie tym wydarzeniem było ogromne! Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne warsztaty, wykłady i prezentacje w przyszłym roku akademickim! Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 

 


W dniu 25.05.2018 r. odbyły się warsztaty językowe poświęcone nauce języka angielskiego z wykorzystaniem piosenki. Zwrócono uwagę wszystkie komponenty języka, tzn. na wymowę, na gramatykę i słownictwo, jak również na sprawności językowe, tzn. mówienie, słuchanie, czytanie i pisanie. Warsztaty prowadził dr Marcin Mizak, a słuchaczami było 60 uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Hrubieszowie. Dziękujemy za przybycie! Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 

 


 

W piątek 20 kwietnia 2018 r. dr Karolina Majkowska z Zakładu Lingwistyki Stosowanej poprowadziła warsztaty dla uczniów szkół patronackich UMCS pt. "Jak tłumacz konsekutywny ratuje się przed zanikiem pamięci – mini-warsztaty". Uczniowie mieli okazję zapoznać się z ćwiczeniami memorazycyjnymi oraz uzyskać informacje na temat specyfiki zawodu tłumacza ustnego. Więcej zdjęć w Galerii.

 


W dniu 12.04.2018 r. na zaproszenie szkoły patronackiej UMCS - I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku - grupa studentów lingwistyki stosowanej prowadziła warsztaty językowe. Naszymi słuchaczami było około 180 uczniów. Warsztaty prowadzili:

j. angielski: Karolina Wójtowicz i Iwona Beksiak (I USM AR), Agnieszka Wilczyńska i Paulina Ziętek  (I SUM AN2), Joanna Środek (I USM AN1) i Joanna Wrzesień (I USM AN2)

j. rosyjski: Sofiya Nikitina i Tetyana Khamezhuk (III AR)

j. niemiecki: Aleksandra Kowalewska i Małgorzata Duda (I USM AN2)

j. hiszpański: Magdalena Flasińska i Jakub Grzeszczak (II AH).

Koordynatorem wyjazdu była dr Agnieszka Potyrańska.

Zainteresowanie uczniów było ogromne! Dziękujemy wszystkim studentom za zaangażowanie!

Więcej zdjęć w Galerii.


 W piątek 23 marca odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu warsztatów "Spotkania z lingwistyką". Tym razem studentki lingwistyki stosowanej pod okiem dr Marty Chodkiewicz przygotowały warsztaty pt. Tłumaczenie filmów od kuchni – doświadczenia studentek lingwistyki stosowanej zdobyte w ramach festiwalów filmowych. Więcej zdjęć w Galerii.


W dniu 19 marca br. dr Monika Janicka przeprowadziła w szkole partnerskiej Zakładu Lingwistyki Stosowanej - IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej szkolenie dla Rady Pedagogicznej. Tematem szkolenia była "Samoocena w pracy nauczyciela". W szkoleniu wzięło udział ok. 40 pracowników dydaktycznych liceum ogólnokształcącego.


 

9.03.2018 r. - Dzień Otwartych Drzwi UMCS

Podczas Dnia Otwartych Drzwi UMCS Zakład Lingwistyki Stosowanej zaprezentował swą bogatą ofertę kształcenia. Z naszych warsztatów korzystali uczniowie z Lublina, Świdnika, Kraśnika, Lubartowa, Hrubieszowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Mińska Mazowieckiego. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie oraz zapraszamy na studia na lingwistyce stosowanej!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

  • Stanowisko promocyjne ZLS (opiekun dr Agnieszka Potyrańska) - galeria.
  • Student tłumaczem - o różnorodnych formach kształcenia praktycznego na lingwistyce stosowanej UMCS - wykład prof. J. Krajki - galeria.
  • Spotkanie z Jesieninem. Przedstawienie przygotowane przez studentów lingwistyki stosowanej (opiekun dr Zoja Kuca) - galeria
  • Hyde Park Speakers Corner. Konkurs przemówień po angielsku - mgr Anna Błażukiewicz - galeria
  • Warsztaty tłumaczeń filmowych - dr Paweł Aleksandrowicz - galeria
  • Co powinieneś umieć, zanim wejdziesz do kabiny tłumaczeniowej… - dr Joanna Pędzisz - galeria
  • Wykorzystanie piosenki w nauczaniu języka obcego - dr Marcin Mizak - galeria 
  • Stacje uczenia się – aktywizujące spotkanie z językami obcymi - dr Monika Janicka i studenci - galeria
  • Gry i zabawy językowe - dr Marta Michaluk - galeria
  • Wycieczka do kabiny – od czego musi zacząć dobry tłumacz? - dr Karolina Majkowska, mgr Konrad Szulga - galeria

23.02.2018 r. - "Spotkania z lingwistyką" - "Jak przetłumaczyć swój ulubiony film, serial lub grę komputerową. Warsztaty z tłumaczenia audiowizualnego".

W piątek, 23 lutego, dr Paweł Aleksandrowicz poprowadził warsztaty z tłumaczenia audiowizualnego. Dziękujemy za tak liczne przybycie!
Zapraszamy do obejrzenia Galerii

 

 

 

 


26.01.2018 r. - "Spotkania z lingwistyką" - "Nosi kaptur to bandyta, maluje po ścianach – wandal. Krótkie spojrzenie na polskie i niemieckie graffiti"

W piątek, 26 stycznia, odbyły się warsztaty z języka niemieckiego pt. "Nosi kaptur to bandyta, maluje po ścianach – wandal. Krótkie spojrzenie na polskie i niemieckie graffiti". Spotkanie prowadziła Pani dr Jolanta Knieja wraz ze studentką lingwistyki stosowanej Panią Agnieszką Biłgorajską.
Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy do obejrzenia Galerii.

 


12.01.2018 r. - Warsztaty "Barça vs Chelsea, czyli kilka słów o hiszpańskich i angielskich idiomach związanych z piłką nożną"

W dniu 12 stycznia w Dużej Auli Wydziału Humanistycznego odbyło się kolejne "Spotkanie z lingwistyką". Tym razem Pani mgr Magdalena Okła poprowadziła warsztaty pt. "Barça vs Chelsea, czyli kilka słów o hiszpańskich i angielskich idiomach związanych z piłką nożną". Dziękujemy wszystkim za przybycie!
Więcej zdjęć w Galerii

 

 

 


Warsztaty z języka angielskiego dla akademickiej klasy językowej z (byłego) Gimnazjum nr 18 w dn. 09.01.2018

W dniu 09.01.2018 roku odbyły się warsztaty z języka angielskiego dla akademickiej klasy językowej z Gimnazjum nr 18 w Lublinie. Warsztaty poprowadził mgr Paweł Kozłowski. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w kabinach do tłumaczeń symultanicznych. Dziękujemy za udział :).
Więcej zdjęć w Galerii.

 

 


 "Język rosyjski na wesoło" - 8.12.2017 r.

8 grudnia w Dużej Auli Wydziału Humanistycznego na warsztatach pt. "Język rosyjski na wesoło" gościliśmy 70 uczniów ze szkół patronackich UMCS (LO w Wisznicach oraz LO w Hrubieszowie). Warsztaty przygotowały studentki lingwistyki stosowanej pod okiem dr Agnieszki Potyrańskiej.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja Pani Lidii Wociór-Abutbul (I USM gr AR) pt. "O Lublinie po rosyjsku". Drugą część pt. "Język rosyjski na wesoło" poprowadziły Panie: Iwona Beksiak (I USM gr AR), Małgorzata Lipska (III LIC gr AR), Anna Kosiachenko (III LIC gr AR), Daryna Misiura (III LIC gr AR). Iryna Shyriaieva (III LIC gr AR).

Uczniowie bardzo chętnie brali udział w warsztatach, kilka osób otrzymało drobne nagrody rzeczowe, będące nagrodą za udział w quizach sprawdzających wiedzę o Lublinie oraz o kulturze i języku rosyjskim. Również opiekunowie uczniów otrzymali drobne upominki :).

Dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie!

Więcej zdjęć w Galerii.


 Warsztaty z j. niemieckiego w I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej w dn. 7.12.2017 r.

7.12.2017 roku na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej - naszej zaprzyjaźnionej szkoły z długimi tradycjami - odbyły się warsztaty językowe z udziałem p. dr Jolanty Kniei oraz dwóch studentek z Zakładu Lingwistyki Stosowanej: Darii Mierzwy i Klaudii Marek z III r.(gr. AN). Zajęcia, w których udział wzięło

25 uczniów z różnych klas miały formę stacji zadaniowych a ich temat brzmiał: „Weihnachten”, czyli Boże Narodzenie. Uczniowie, pracując w grupach musieli wykazać się znajomością języka niemieckiego a to pomogło zdobyć lub pogłębić wiedzę na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Wszyscy poradzili sobie doskonale. Na koniec każda z grup wykonała samodzielnie kalendarz adwentowy, który miał zawisnąć w klasie. Każdy z uczestników tego spotkania otrzymał na pamiątkę drobiazgi ufundowane przez Dział Promocji UMCS. (tekst: Jolanta Knieja)

Więcej zdjęć w Galerii.


"Spotkania z lingwistyką" - 1.12.2017 r.

W dniu 1.12.2017r. odbyło się kolejne "Spotkanie z lingwistyką" tym razem pt. "Interpreting: Trick of the Trade", które poprowadził mgr Konrad Szulga. Dziękujemy za tak liczne przybycie!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii

 

 

 

 


 Promocja ZLS w szkole patronackiej UMCS

Z dumą zawiadamiamy, że w dniach 14-15 listopada aż 38 studentów lingwistyki stosowanej aktywnie promowało nasz Zakład podczas Dni Języków Obcych w Gimnazjum i XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (w tzw. Biskupiaku). Osobą odpowiedzialną za organizację warsztatów z ramienia szkoły była Pani mgr Magdalena Malec, a z ramienia ZLS – Pani dr Agnieszka Potyrańska.

Podczas warsztatów, gier, zabaw i konkursów językowych zaprezentowaliśmy języki nauczane w naszym Zakładzie: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski i portugalski. Zainteresowanie było ogromne: łącznie w spotkaniu z naszymi studentami udział wzięło ponad 300 uczniów! Niezwykłą popularnością cieszyły się tzw. stacje uczenia się, do których materiały przygotowali studenci lingwistki stosowanej. Materiały mogliśmy wykorzystać dzięki uprzejmości dr Moniki Janickiej, za co w imieniu uczniów bardzo dziękujemy!

Znakomicie sprawdziły się także warsztaty z tłumaczenia ustnego, do których studentów przygotował Pan mgr Paweł Kozłowski.

Język francuski zaś pomogła promować Pani prof. Magdalena Sowa. To dzięki inicjatywie Pani Profesor studentki przeprowadziły niezwykle interesujące warsztaty i udowodniły, że język francuski wcale nie jest taki trudny :).

Nad grupą prowadzącą warsztaty z języka rosyjskiego czuwała dr Agnieszka Potyrańska. Studenci zaprezentowali powiedzenia i przysłowia rosyjskie, zapoznali uczniów z bohaterami bajek rosyjskich, a także zadawali zagadki w języku rosyjskim i opowiadali o realiach rosyjskich.

Drobne nagrody rzeczowe dla najbardziej aktywnych uczestników warsztatów zasponsorowało Biuro Promocji UMCS.

Wszystkim zaangażowanym w to duże wydarzenie bardzo serdecznie dziękujemy!

Studenci prowadzący warsztaty:
Język francuski:
Kamila Iwańczyk II AF
Kamila Trusz I USM AF
Kamila Flis I USM AF
Maria Lewaniak I USM AF
Dominika Gawrjołek I USM AF

Język rosyjski:
Daria Misiura III AR
Anna Kosiachenko III AR
Małgorzata Lipska III AR
Iryna Shyriaieva III AR
Vladyslava Teresh, II AR
Maksym Pavlik II AR
Krystyna Kobiałka II AR

Język hiszpański:
Monika Kalitka II AH
Jędrzej Pacak II AH

Język niemiecki:
Daria Mierzwa III AN
Monika Drzymała III AN

Język angielski:
Wioletta Łacek I USM AN2
Klaudia Mizgała I USM AN2
Bartłomiej Nowak I USM AN2
Kinga Teterycz I USM AN2
Joanna Środek I USM AN1
Karolina Łapa III LIC AN1
Karolina Olech I USM AN2
Asia Wrzesień I USM AN2
Magdalena Choina
Magdalena Korszla
Obara Małgorzata I USM AR
Kamila Madej II USM AR
Beksiak Iwona I USM AR
Wójtowicz Karolina I USM AR
Karolina Marzec II USM AN
Magdalena Marcinkowska II USM AN
Joanna Nieszporek I USM AN2
Agnieszka Wilczyńska I USM AN2
Aleksandra Kowalewska I USM AN1
Małgorzata Duda I USM AN1
Alicja Listoś I USM AN
Katarzyna Kościuczyk I USM AN

Autor zdjęć: Agnieszka Potyrańska, Joanna Kornacka

Więcej zdjęć w Galerii


W dniu 9 listopada 2017 r. odbyły się kolejne warsztaty dla uczniów szkół patronackich UMCS. Tym razem odwiedzili nas uczniowie z byłego Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli. Pani dr Monika Janicka wraz ze studentami zaprosiła ich do udziału w podchodach językowych w zakresie języka niemieckiego. Przed uczniami stało nie lada wyzwanie: musieli zmierzyć się z zadaniami matematycznymi, by przejść do dalszego etapu. Wszyscy znakomicie się bawili!


"Spotkania z lingwistyką" w roku akademickim 2017/2018 otworzyła prezentacja Pani mgr Anny Błażukiewicz pt. W sądzie, w kinie czy w kabinie – różnorodne formy kształcenia tłumaczy na lingwistyce stosowanej. Spotkanie to odbyło się w dniu 13.10.2017r. Dziękujemy wszystkim uczniom za tak liczne przybycie! Więcej zdjęć w Galerii.

 

 


 

24 maja 2017 r. to kolejne spotkanie w ramach cyklu "Środa z lingwistyką". Tym razem Pan mgr Jan-Moritz Werk, lektor DAAD opowiadał o świętach obchodzonych w krajach niemieckojęzycznych. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 


 

W dniu 5.04.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Środa z lingwistyką". Warsztat pt. Nosi kaptur to bandyta, maluje po ścianach – wandal! Nasze spojrzenie na polskie i niemieckie graffiti prowadziła pani dr Jolanta Knieja wraz ze swoją seminarzystką, panią Agnieszką Biłgorajską. Wiecej zdjęć w galerii.

 

 


W dniu 31 marca 2017 roku na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku z okazji obchodów Dnia Języków Obcych studenci lingwistyki stosowanej - pani Dominika Podstawka oraz pani Klaudia Woźniak poprowdziły warsztaty z języka angielskiego oraz pan Anton Tsvid, pani Dominika Olejnik i pani Paulina Mysiakowska prowadzili warsztaty z języka niemieckiego. Uczniowie liceum z wyraźnym zainteresowaniem brali udział w konkursach przygotowanych przez naszych studentów. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali drobne upominki. Dziękujemy za zaproszenie! Więcej zdjęć w galerii.


W dniu 1 marca 2017 roku Pan dr Paweł Aleksandrowicz poprowadził spoktanie z uczniami szkół partnerskich pt. Jak przetłumaczyć swój ulubione film, serial, grę komputerową. Warsztaty z tłumaczenia audiowizualnego. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Więcej w Galerii.

 

 


8 lutego 2017 r. Pani dr Jolanta Knieja poprowadziła warsztat pt. Z czego śmieją się Francuzi, Niemcy, Anglicy i Polacy, czyli o przekładzie wybranych imion bohaterów z komiksowej serii „Asteriks” dla naszej akademickiej klasy językowej z Gimnazjum nr 18 w Lublinie. Mieliśmy okazję gościć także uczniów Gimanzjum nr 3 w Lublinie oraz uczniów XXIII LO w Lublinie wraz z opiekunami. Aktywni uczestnicy warsztatów otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Więcej zdjęć w Galerii.

 


W dniu 1.02.2017 r. odbył się warsztat pt. Język współczesnej reklamy prowdzony przez Panią dr Agnieszkę Mierzwińską-Hajnos. Dziękujemy wszystkim obecnym!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 

 


"Środy z lingwistyką" w Nowym Roku rozpoczął wykład interaktywny Pana dr. Marcina Mizaka pt. Różnice między akcentem brytyjskim (General British) a akcentem amerykańskim (General American) na podstawie filmu Gwiezdne Wojny”. Prezentacja odbyła się w dniu 11 stycznia 2017 r. 

Zachęcamy do obejrzenia Galerii.

 


14.12.2016 r. odbył się wykład dla szkół partnerskich pt. "Nie taki Szekspir straszny, jak go malują... - znane i mniej znane angielskie dzieła literackie w oryginale i przekładzie (400 rocznica śmierci Szekspira)". Wykład poprowadziła Pani Profesor Agata Brajerska-Mazur. Dziękujemy Pani Profesor za interesujący wykład oraz wszystkim uczniom za przybycie!

Zapraszamy do Galerii.

 


W dniu 7 grudnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Środa z lingwistyką". Studentki lingwistyki stosowanej pod kierunkiem pani mgr Marty Chodkiewicz przygotowały warsztat pt. "Tłumaczenie filmów od kuchni". Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom za przybycie i aktywny udział w warsztatach!

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii.

 


W dniu 23 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z cyklu "Środy z lingwistyką". Warszatat pt. „Poznajemy święta obchodzone w krajach anglojęzycznych: Thanksgiving Day, Halloween, Dzień Guya Fawkesa” prowadziła pani McKenzie Hightower, Fulbright English Teaching Assistant. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zgormadził na sali niezwykle liczną widownię! Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy na kolejne spotkania z lingwistyką!

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii.


Jak co roku, 30 września, odbyły się kolejne Hieronimki, edycja 2016. Projekt "Hieronimki", którego ubiegłoroczna realizacja została nagrodzona Uniwersyteckim Noblem w kategorii „Najlepszy Projekt dla Młodzieży”, przygotowywany jest w nawiązaniu do dnia św. Hieronima – patrona tłumaczy. W tegorocznej ofercie wykładów i warsztatów znalazły się m.in. spotkania z tłumaczami konferencyjnymi oraz sądowymi, a także z osobami, które zawodowo zajmują się tłumaczeniem literatury czy filmów oraz z absolwentami i studentami lingwistyki stosowanej, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach w zdobywaniu kompetencji zawodowych tłumacza. Warsztaty tłumaczeń, w tym tłumaczeń symultanicznych, połączone były ze zwiedzaniem nowoczesnych laboratoriów, w których kształceni są przyszli tłumacze. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach językowych.

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii oraz filmu Telewizji Akademickiej TV UMCS.


Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS, kierowany przez prof. dr. hab. Jarosława Krajkę, objął patronat nad akademicką klasą językową w Gimnazjum nr 18 w Lublinie. 9 września 2016 r. w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS została podpisana umowa partnerska między  Gimnazjum nr 18 w Lublinie, reprezentowanym przez Dyrektora mgr. Marka Krukowskiego, a Wydziałem Humanistycznym UMCS, reprezentowanym przez Dziekana, dr. hab. Roberta Litwińskiego, prof. nadzw.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii oraz filmu Telewizji Akademickiej TV UMCS.


30 września odbyły się Hieronimki 2015. W programie znalazły się liczne atrakcje: wystąpienia tłumaczy, spotkanie z przedstawicielem Komisji Europejskiej, spotkania ze studentami i absolwentami specjalności tłumaczeniowej na lingwistyce stosowanej, prezentacje na temat  różnych form tłumaczenia, najnowszych aplikacji tłumaczenia automatycznego, takich jak Clownfish, iTranslate czy Translate Voice Free, pokazy tłumaczenia symultanicznego, a także konkursy i warsztaty tłumaczeniowe.


30 września odbyły się Hieronimki 2014 - Międzynarodowy Dzień Tłumacza, zorganizowane przez Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS. Była to doskonała okazja by odkryć choć część sekretów trudnej i odpowiedzialnej pracy tłumacza. Link do reportażu z tego wyjątkowego wydarzenia tutaj:  http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/rozmaitosci/miedzynarodowy-dzien-tlumacza-hieronimki-na-umcs/17059555. Materiał zawiera m.in. fragmenty wywiadów ze studentami, absolwentami oraz kierownikiem Zakładu Lingwistyki Stosowanej.


7 października 2013 roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego odbyło się spotkanie uczniów z autorką podręczników do nauki języka rosyjskiego, dr Anną Pado.
Na zdjęciu: uczniowie liceum oraz dr Anna Pado (trzecia od prawej) oraz nauczyciel j. rosyjskiego mgr Sława Piotrowska (druga od prawej)