Relacja z wydarzenia Studiuj w Lublinie, Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023

Wraz z pierwszym dniem wiosny – w Dzień Wagarowicza Wydział Chemii UMCS uczestniczył w wydarzeniu Studiuj w Lublinie, Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, które odbywało się 21 marca na Placu Litewskim w Lublinie.

Tego dnia każdy zainteresowany mógł poznać ofertę edukacyjną przygotowaną przez lubelskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnikę Lubelską, Lubelską Akademię WSEI oraz Akademię Nauk Społecznych i Medycznych – Akademię Nauk Stosowanych. Wśród licznego grona uczniów szkół ponadpodstawowych odwiedzających nasze stoisko UMCS nie zabrakło młodych sympatyków dyscypliny naukowej chemii i naszego wydziału.

Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele miasta: prezydent Lublina
– dr Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta ds. Kultury, Sportu i Partycypacji
– Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Wśród przedstawicieli lubelskich uczelni nasz uniwersytet reprezentowała
prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS – prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, która razem z prodziekan Wydziału Chemii dr hab. Beatą Cristóvão, prof. UMCS jako jedne z pierwszych odwiedziły stoisko studenckich kół naukowych chemików działających na Wydziale Chemii UMCS.

Wśród atrakcji przygotowanych przez Studenckie Koło Naukowe Chemików „Bioaktywni” można było zobaczyć, jak powstają naturalne mydła pachnące aromatami kwiatów i owoców. Miniaturowe mydełka były rozdawane jako upominki dla tych, którzy chcieli na własnej skórze poczuc jak działa chemia naturalnych kosmetyków. Z kolei Studenckie Studenckie Koło Naukowe Chemików „Alkahest” zapraszało młodzież zgromadzoną na placu do zapoznania się nie tylko z ofertą kształcenia Wydziału Chemii UMCS, ale także z fotoniką i technologiami wytwarzania wielordzeniowych światłowodów, które powstają w Pracowni Technologii Światłowodów. Niemniej ciekawe były kryminalistyczne warsztaty badania odcisków linii papilarnych zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Chemików „Sherlock”, po których można było wziąć na pamiątkę odcisk papilarny swojego kciuka lub „chemiczną galaretkę” – plastyczną masę do zabaw manualnych.

Dziękujemy za wsparcie merytoryczne dla naszych studenckich kół naukowych w przygotowaniu przedstawianych atrakcji - mgr Iwonie Rusinek, dr Łukaszowi Szajneckiemu i dr hab. Konradowi Terpiłowskiemu prof. UMCS oraz doktorantowi mgr Maciejowi Grzesiakowi.

Spotkanie było doskonałą okazją dla maturzystów do zgłębienia bogatej oferty kształcenia wydziału.
Na stoisku Wydziału Chemii UMCS można było poznać naszą ofertę edukacyjną, dowiedzieć się więcej o realizowanych programach kształcenia, nowych kierunkach studiów czy możliwościach rozwoju osobistego. Uczniowie mieli sposobność rozmowy ze specjalistami z zakresu informacji i rekrutacji.

Mamy nadzieję, że informacje uzyskane podczas Studiuj w Lublinie, Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 pomagają dokonać decyzji przy planowaniu dalszej ścieżki kształcenia.

Zapraszamy Maturzystów na kierunki studiów Chemia i Inżynieria światłowodowa, prowadzone na Wydziale Chemii UMCS w Lublinie !

fot. Urszula Jackowska

22 marca 2023