Rejestracja na zajęcia

Szybka rejestracja

 1. Zaloguj się na stronie usosweb.umcs.pl.
 2. Przejdź do działu “Dla studentów”.
 3. Po wybraniu z menu pozycji “Rejestracja” zostanie wyświetlona lista wszystkich rejestracji, do których masz dostęp.
 4. Kliknij na link “Przejdź do rejestracji” lub “pokaż przedmioty związane z tą rejestracją”.
 5. Zarejestruj się na wybrany przedmiot klikając na ikonkę koszyka related . Jeśli oferowanych jest kilka grup zajęciowych, zostaniesz poproszony o wskazanie jednej.

Rejestracja w USOSweb

Zapisy na zajęcia pozwolą Ci skomponować plan zajęć z uwzględnieniem Twoich zainteresowań, terminów i preferencji co do prowadzących zajęcia. Udział w rejestracjach jest obowiązkowy.

Lista wszystkich rejestracji jest dostępna w “Kalendarzu rejestracji” w dziale Aktualności.
Lista rejestracji, w których możesz wziąć udział, jest dostępna w menu “Rejestracja” > “kalendarz” w dziale “Dla studentów”.

Lista przedmiotów objętych rejestracją jest dostępna po kliknięciu na link “pokaż przedmioty związane z tą rejestracją”.

Uprawnienia do wzięcia udziału w rejestracji

Przed rozpoczęciem reejstracji sprawdź czy masz do niej uprawnienia. Wyszarzona ikonka "zakaz wjazdu" w opisie rejestracji w kalendarzu rejestracji oznacza, że ich nie posiadasz.

Rejestarcja na przedmioty

 • Zwykle jest rejestarcją wstępną i ma na celu zbadanie zainteresowania przedmiotami.
 • Może być wiążąca lub nie.

Rejestracja bezpośrednia do grup zajęciowych

Rejestracja bezpośrednia do grup zajęciowych może być zdefiniowana w dwóch odmianach (rodzaj rejestracji znajduje się przy jej nazwie).

 • W momencie kliknięcia na przycisk rejestracji pojawia się informacja o powodzeniu lub niepowodzeniu z powodu braku wolnych miejsc w grupie.
 • Wymiana miejscami pomiędzy pełnymi grupami jest możliwa za pomocą giełdy. O dostępności giełdy informują niebieskie strzałki w opisie tury.

 • Studenci zgłaszają prośby o rejestrację, które są rozpatrywane po jej zakończeniu. Prośby osób znajdujących się poza limitem są odrzucane.
 • Możliwe jest zgłoszenie prośby nawet, jeśli nie ma już miejsc w grupie. Zmiana pozycji na liście może ulec zmianie w każdej chwili trwania rejestracji. Aby sprawdzić swoją aktualną pozycję kliknij na listę przy rejestracji: 

kliknij w obrazek,aby powiększyć

 • O pozycji na liście decyduje czas zgłoszenia prośby (przy rejestracji "kto pierwszy") albo ranking ocen, jeśli jest używany. W przypadku grup dedykowanych (dla konkretnego kierunku lub płci) pierwszeństwo mają ci, którzy spełniają te warunki.

Uwaga! Wyniki rejestracji z kolejką chętnych są znane dopiero po zakończeniu tury (po jej przeliczeniu przez osobą obsługującą zapisy).  

Aby sprawdzić czy udało Ci się zapisać na zajęcia wejdź, po zakończeniu rejestracji,  w MÓJ USOSWEB -> GRUPY ZAJĘCIOWE i sprawdź czy jesteś zapisany. Jeśli Ci się nie udało - spróbuj zapisać się w następnej turze. 

kliknij w obrazek,aby powiększyć

*** W sytuacji, w której przy zapisach liczy się ranking ocen,  swoją średnią możesz sprawdzić wchodząc DLA STUDENTÓW - > rankingi 

kliknij w obrazek,aby powiększyć

 

Zamiana grup w odmianie “kto pierwszy”

Aby zgłosić chęć wymiany grupy kliknij przycisk z zielonymi strzałkami, wskaż grupę docelową oraz wybierz przycisk “zgłoś chęć wymiany”.

related

Twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane, jeśli w grupie docelowej są wolne miejsca lub inny student zgłosił chęć wymiany, która Cię interesuje.

Jeśli chcesz wycofać zgłoszenie wymiany kliknij na przycisk “Rezygnuj” przy danej grupie.

related

Podpięcia

Podpięcie jest deklaracją, w ramach którego programu studiów ma zostać rozliczony dany przedmiot.

Wszystkie przedmioty powinny zostać podpięte. Przedmioty niepodpięte pod żaden program będą traktowane jako przedmioty ponadplanowe, za które należy uiścić opłatę. Przedmiot może być podpięty przez studenta tylko pod jeden program. Aby podpiąć przedmiot pod drugi program należy złożyć podanie w dziekanacie o zaliczenie przedmiotu w ramach drugiego programu studiów.

W przypadku zajęć WF i wykładów ogólnouniwersyteckich prośby o podpięcie pod kolejny kierunek akceptowane są automatycznie.

Podpięcia można modyfikować w dziale “Dla studentów” w menu “Moje studia” > “podpięcia”.

Wskazówki

 1. Odpowiednio wcześniej zapoznaj się z harmonogramem i zasadami rejestracji organizowanych w Twojej jednostce i na Uczelni.
 2. Zapoznaj się z listą przedmiotów, których dotyczy rejestracja. Podejmij decyzję, na które przedmioty i do których grup zajęciowych chcesz się zarejestrować. Dobrym pomysłem jest przemyślenie strategii dokonywania rejestracji - zwłaszcza, jeśli o dostaniu się do grup decyduje kolejność zapisu.
 3. Sprawdź czy masz uprawnienia do rejestracji. Jeśli nie, to zgłoś to odpowiednio wcześnie w jednostce organizującej rejestrację.
 4. Podczas rejestracji unikaj niepotrzebnego odświeżania strony za pomocą przycisku F5, ponieważ wówczas przeglądarka nie korzysta z pamięci podręcznej i ładuje wszystkie elementy od nowa. Korzystaj z przycisków “Odśwież” na stronie rejestracji.