Przez Świat. Spotkania z podróżą: "Skandynawia na nartach"

Zapraszamy na wydarzenie "Skandynawia na nartach" w ramach cyklu Przez Świat. Spotkania z podróżą. Spotkanie odbędzie się 14 stycznia 2019 r. o godz. 18:30 w Małej Sali Widowiskowej Chatki Żaka.

Tym razem spotkamy się z Mateuszem Patorskim, który na nartach biegowych przejechał już całkiem spory kawałek Skandynawii.

Mateusz Patorski o sobie: 
W szkole podstawowej przeczytałem książkę Aliny i Czesława Centkiewiczów „Odarpi syn Egigwy” i z wrażenia zjadłem surowe, zamrożone w lodówce jajko. Tak obudził się we mnie Zew Północy.

Jestem zapalonym narciarzem posuwistym, czerpię radość z wieczornego rozmarzania w śpiworze, odkopywania namiotu i porannej walki ze sztywnymi butami i spodniami. Piękno nieprzegadanej przestrzeni i radość z wyznaczania szlaku w dziewiczym śniegu to główne magnesy ciągnące mnie na Północ.

Na polarne wycieczki narciarskie z saniami jeździmy od kilku lat, wczesną wiosną. W Norwegii ślady naszych nart pojawiły się w Rondanach, Dovrefjel i Telemarku. W Szwecji w regionie Sylarna - Helags, a w Finlandii dwukrotnie gościliśmy w Parku Narodowym Urho Kekkosena. Na Spitsbergenie spotkaliśmy niedźwiedzia w supermarkecie i zjedliśmy najlepsze w życiu pielmieni i rybną uchę w rosyjskim Barentsburgu. Wybiorę dla Was najlepsze zdjęcia i filmy z tych wyjazdów.

Podczas spotkania pokażę wam świat sprowadzony do dwóch kolorów – bieli i błękitu. Świat pełen światła, bezkresnych przestrzeni, różnych faktur i odcieni śniegu. Będą renifery i lemingi, gościnne chatki i piękne biwaki, ale przede wszystkim śnieg we wszystkich rodzajach - puch świeży, zmrożony i ziarnisty, gips zbity i przewiany, firn, szreń, lodoszreń i inne, których nazwy zna tylko Egigwa wraz z synem.


Na wydarzenie obowiązują zapisy. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 osoby.

Aby się zapisać, należy wysłać wiadomość prywatną do profilu Przez Świat. Spotkania z Podróżą na Facebooku.

Ilość miejsc ograniczona do 150.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

    Aktualności