Przedszkolak poznaje świat - MŁODZI ODKRYWCY - 7.06.2017 r.

Fascynująca przygoda najmłodszych z fizyką cieszy się coraz większym zainteresowaniem. 7 czerwca odbyła się piąta już edycja pokazów dla dzieci organizowanych przez pracowników Instytutu Fizyki przy wsparciu Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Fizycznego (PTF). W sześciu 40-minutowych pokazach uczestniczyło łącznie ponad 700 dzieci z przedszkoli i szkół z Lublina i okolic.

Tegoroczne pokazy zatytułowane „Energia” były energetyzującym zastrzykiem wiedzy i doświadczalnej przygody z fizyką dla najmłodszych. Kolorowe płonienie, diabelskie koło, sprzężone huśtawki, 10-metrowe korale wyskakujące z kufelka, to tylko niektóre z atrakcyjnie zaprezentowanych doświadczeń, jakie mieli okazję zobaczyć młodzi odkrywcy. Największym zainteresowaniem cieszyły się kule Newtona, którymi dzieci przesyłały sobie informacje i generator van de Graffa zmieniający fryzury nauczycielkom. Ciekawskie miny i las podniesionych rąk ochotników chcących wziąć udział w doświadczeniach na scenie utrwalają nas w przekonaniu, że dzieci chcą poznawać otaczający je świat. Wystarczy ożywić ich wyobraźnię i utrzymać naturalną chęć poznawania świata by wywołać reakcję lawinowego dociekania wiedzy. Rozbudzenie śmiałości w samodzielnym badaniu otoczenia, zachęcenie do łączenia faktów i przyczynowo-skutkowe postrzeganie świata zaowocuje w przyszłości kreatywnymi umysłami.

Akcja zrodzona z pasji pracowników, dzięki uprzejmości Dyrekcji Instytutu Fizyki udostępniającej aulę na pokazy jest bezpłatna dla dzieci. W tym roku poza drobnymi gadżetami sponsorowanymi przez Lubelski Oddział PTF dzieci otrzymały również słodkie upominki sponsorowane przez lubelską Fabrykę Cukierków Pszczółka. Demonstrujący dziękują wszystkim kolegom wspierającym i wspomagającym organizację pokazów dla dzieci.

Bożena Zgardzińska, Zbigniew Surowiec i Marek Gorgol


 

Galeria

Fotorelacja (Bartosz Proll)